Informace pro dárce

Ve dnech 24. 5. až 28. 5. 2024 nebude Transfuzní odd.
provádět standardní odběry krve ani plazmy.

Děkujeme za pochopení.


Transfuzní přípravky vyrobené z dárcovské krve jsou pro poskytování zdravotní péče na odpovídající odborné úrovni nezbytné, přitom mají omezenou dobu použitelnosti. Proto potřebujeme, aby k nám dárci přicházeli pravidelně (závažná onemocnění si nevybírají dovolenou ani během epidemií infekčních chorob).

Vzhledem k epidemii koronavirové infekce (ale i v případě jiných infekcí) apelujeme na všechny dárce krve nebo plazmy, aby návštěvu našeho oddělení odložili, pokud:

  • necítí se dobře
  • v posledních 14 dnech měli nebo mají zvýšenou teplotu, kašel, nebo jiné příznaky onemocnění horních cest dýchacích
  • onemocnění horních cest dýchacích nebo onemocnění připomínající chřipku má někdo z osob žijících s nimi ve společné domácnosti
  • mají sami, nebo někdo z jejich bezprostředního okolí, nařízenu karanténu

Zároveň je třeba zvážit riziko spojené s případnou cestou do zahraničí (podle aktuální epidemiologické situace.

Děkujeme všem dárcům za zodpovědný přístup k dárcovství!

Registrujte se, prosím, k odběru prostřednictvím REZERVAČNÍHO SYSTÉMU PRO ODBĚRY KRVE, zkrátí to dobu pobytu na našem oddělení (registrované dárce odebíráme přednostně).

Důležité upozornění: v rámci darování krve není prováděno vyšetření na koronavirus (infekce se transfuzí nepřenáší). Infikovaný dárce by ale mohl nakazit ostatní dárce ev. náš personál, proto je odpovědný přístup dárců velmi důležitý.


Dárcem krve nebo jejích složek může být každý zdravý člověk starší 18 let (při prvním odběru by dárce měl být mladší než 60 let), má v ČR stálou adresu, platné zdravotní pojištění a neprodělal žádnou závažnou chorobu, která by ho vylučovala z dárcovství krve:
viz POUČENÍ PRO DÁRCE KRVE (.pdf).

Při pochybnostech nabízíme možnost konzultace s naším lékařem:
e-mail: darci@ftn.cz, případně tel.: 261 082 436.

V současné době odebíráme krev všem zdravotně způsobilým dárcům bez ohledu na krevní skupinu.

Odběry krve provádíme:  Po-Pá  7:15-10:00 hod.
Odběry plazmy provádíme:  jen po objednání.


Odběry krve

Před návštěvou Transfuzního odd. si, prosím, přečtěte:
POUČENÍ PRO DÁRCE KRVE (.pdf)
a informaci:
NEŽ PŮJDETE K ODBĚRU (.pdf).
Průběh odběru krve je popsán ZDE (.pdf).

Intervaly mezi odběry krve:
Minimální interval mezi dvěma odběry je stanoven v TN na 10 týdnů (u žen ale doporučujeme interval 12-13 týdnů) a zároveň celkový počet odběrů provedených v průběhu 12 měsíců (v běžném, nikoli kalendářním roce) nesmí přesáhnout u mužů 5 a u žen 4 odběry.

Pro rezervaci termínu k odběru krve můžete použít REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO ODBĚRY KRVE. Ten Vám umožní zvolit termín tak, aby čas strávený na našem oddělení byl co nejkratší (můžete se vyhnout dnům a času, na který se již rezervovalo více dárců).
Návod pro přihlášení do Rezervačního systému je ZDE (.pdf).

POZOR: systém Vás upozorní, pokud byste zvolili příliš krátký odstup od posledního plánovaného odběru, ale nekontroluje celkový počet odběrů za předchozích 12 měsíců – to, prosím, kontrolujte sami podle „legitimace dárce“.

REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO ODBĚRY KRVE

Rezervační systém pro odběry krve – návod (.pdf)


Chcete darovat plazmu?

Kromě odběrů plné krve provádíme rovněž přístrojové odběry plazmy (plazmaferéza). Před zařazením do plazmaferetického programu by dárce měl mít zkušenost s alespoň jedním odběrem krve – podrobnosti ZDE (.pdf). K odběru plazmy je nutné se předem objednat – REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO PLAZMAFERÉZU – po předchozí registraci v evidenci Transfuzního oddělení.

Interval mezi odběry plazmy by měl být alespoň 4 týdny.

Odběry plné krve a odběry plazmy lze kombinovat, odstup mezi odběry by měl být i v takovém případě alespoň 4 týdny (plazma –> krev i krev –> plazma).

REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO PLAZMAFERÉZU

Rezervační systém pro plazmaferézu – návod (.pdf)


Dokumenty ke stažení (.pdf):

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.