Transfuzní oddělení


Transfuzní oddělení vyrábí transfuzní přípravky a plazmu pro další zpracování, zajišťuje transfuzní přípravky pro nemocnici a provádí imunohematologická a další laboratorní vyšetření spojená jak s výrobou transfuzních přípravků, tak s diagnostikou různých chorob, zajištěním krevní transfuze a prevencí hemolytické choroby novorozenců.

Odebíráme krev dobrovolných dárců krve a zpracováváme ji na jednotlivé transfuzní přípravky ev. plazmu pro průmyslové zpracování. Zajišťujeme krev pro autotransfuze, kdy odebereme pacientovi jeho vlastní krev a připravíme z ní transfuzní přípravky před plánovanou operací (odběr indikuje ošetřující lékař). Transfuzními přípravky zásobujeme všechna oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice, IKEMu a některá další zdravotnická zařízení v obvodu Prahy 4. Laboratoře transfuzního oddělení zajišťují imunohematologické vyšetření dárců krve, nemocných z Fakultní Thomayerovy nemocnice, IKEMu a dalších zdravotnických zařízení v rámci Prahy 4 (včetně předoperačního vyšetření) a vyšetření těhotných z prenatálních poraden.

Spektrum vyšetření zahrnuje určení krevní skupiny a další typizaci erytrocytů, předtransfuzní vyšetření - testy slučitelnosti, screening nepravidelných protilátek proti erytrocytům a při jejich zachycení určujeme specifitu protilátek. Těhotné se zjištěnými protilátkami proti erytrocytům dále sledujeme. V rámci předoperačního vyšetření nebo běžné diagnostiky vyšetřujeme i známky infekce HIV (HIV ½ Ab/Ag kombinovaný test) a žloutenek typu B a C (HBsAg, HCV Ab/Ag kombinovaný test). Výše jmenovaná vyšetření provádíme i pro samoplátce (tedy tam, kde vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění).


Upozornění:

Termín darování krve větší skupiny dárců (nad 10-15 osob)
domluvte, prosím, předem s pracovníky Transfuzního odd.
na tel. 261 082 309 nebo 261 083 772.

Dárci krve mohou bezplatně parkovat v areálu nemocnice viz doprava autem.


primář:
MUDr. Petr Turek, CSc.
petr.turek@ftn.cz
tel.: 261 083 285


vedoucí laborantka:
Jaroslava Senohrábková
jaroslava.senohrabkova@ftn.cz
tel.: 261 083 772


kontakt a informace
pro dárce krve:

darci@ftn.cz
tel.: 261 082 436

kontakt na lékaře:
tel: 261 082 309


umístění:
pavilon B2


Mapa a doprava

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.