Centrum pro epileptologii a EEG laboratoř

Vedoucí lékař: MUDr. Dana Vyskočilová
Lékař: MUDr. Daniel Klement, Ph.D.
Sestra: Jana Bezděčná
Martina Rybářová
Danka Hodíková Vagaská
Objednání a informace: tel.: 261 082 375
Ordinační doba: Po-Pá  8:30-14:30 hod.

Centrum pro epileptologii při Fakultní Thomayerově nemocnici vzniklo v roce 1996. Funguje v rámci dvou pracovišť – Oddělení dětské neurologie a Neurologické kliniky 3. LF UK a FTN. S  centrem úzce spolupracují i další kliniky a oddělení (zejména Neurologické oddělení a Epileptologická poradna a Pracovní skupina pro epileptochirurgii (PraSE), Neurochirurgická klinika 1. LF UK a ÚVN, Radiodiagnostické oddělení FTN).

Centrum slouží jako superkonziliární pracoviště v oboru epileptologie. Přicházejí sem pacienti nejenom z celé ČR, ale i ze zahraničí. Velkou část klientely tvoří nemocní s obtížně léčitelnou epilepsií nebo ti,  u nichž se zvažuje možnost epileptochirurgického zákroku. Na naše pracoviště mohou být  doporučeni svým ošetřujícím neurologem, případně si vyšetření mohou vyžádat sami, protože mají zájem o tzv. druhý názor. Věnujeme se zejména pacientům s farmakorezistentním (na léky nereagujícím) onemocněním a event. možnostem jejich operační léčby. Podílíme se na činnosti centra pro vyšetřování synkop a neepileptických záchvatů. Vyšetřujeme a péčujeme o děti a dospělé  po prvním prodělaném záchvatu. Zázemí naší nemocnice nám umožňuje provádění kompletního spektra vyšetření potřebných k určení správné diagnózy a rozhodnutí o léčebném postupu včetně epileptochirurgie.

Monitorovací jednotka  v rámci neurologického oddělení disponuje 1 lůžkem pro dlouhodobý video-EEG monitoring. Na kvalitním 1.5 T přístroji je prováděna magnetická resonance. Pacientům je poskytován celkový servis od stanovení diagnózy a pravděpodobné prognózy jejich onemocnění, přes léčbu (včetně léčby epileptochirurgické zejména u děti ale i u dospělých) a dlouhodobou péči, zahrnující tam, kde je potřeba i rehabilitaci, sociální a profesní poradenství.

Filozofie Centra je založena na myšlence, že epilepsie je nejen nemoc, ale i určitá situace, která mnoha způsoby ovlivňuje životy lidí. Proto musí být léčba epilepsie komplexní a zahrnovat všechny složky života, které jsou jí postiženy. Klientům centra je k dispozici multidisciplinární tým, který se skládá z lékařů, psychologů, dětských psychiatrů, rehabilitačních pracovnic, speciálních pedagogů, EEG laborantů, kvalifikovaných zdravotních sester a sociální pracovnice. Pacientům je poskytován celkový servis od stanovení diagnózy a pravděpodobné prognózy jejich onemocnění, přes léčbu včetně léčby epileptochirurgické zejména u dětí) a dlouhodobou péči, zahrnující tam, kde je potřeba i rehabilitaci, sociální a profesní poradenství.

Díky laboratořím FTN naše centrum umožňuje vyšetření hladin prakticky všech protizáchvatových léků.

Neurologická klinika 3. LF UK a FTN. se podílí na pregraduálním i postgraduálním vzdělávání lékařů, je výukovou základnou EEG, jeho lékaři přednášejí studentům lékařské fakulty i lékařům.

Vzhledem k tomu, že jedním z největších problémů s nimiž se nemocní epilepsií potýkají jsou předsudky, podílí se Centrum rovněž na činnosti vzdělávací a osvětové, především v kontaktu s úřady, potenciálními zaměstnavateli a školami.


EEG laboratoř

EEG je vyšetření činnosti mozku, je nebolestivé a trvá přibližně 45 minut. Za pomoci gelu a elektrod se snímá aktivita nervových buněk.
Den před vyšetřením si umyjte hlavu. Netupírujte, negelujte, netužte. Před vyšetřením odstraňte sponky, náušnice. Vlasy nesmí být vlhké.


V rámci centra jsou poskytovány tyto služby:

  • diagnostika a léčba epilepsie ambulantní i na lůžku
  • diagnostika po prvním epileptickém záchvatu
  • vyšetření EEG a video-EEG monitoring
  • zobrazovací metody (MRI, CT)
  • posouzení vhodnosti chirurgického řešení epilepsie
  • psychologické a neuropsychologické vyšetření a poradenství
  • laboratorní vyšetření včetně hladin protizáchvatových léků
  • rehabilitace
  • sociální poradenství
  • výzkum v oboru epileptologie

Spolupracujeme také s Občanským sdružením Epistop.

Občanské sdružení EpiStop vytváří platformu pro setkávání, spolupráci a aktivní činnost všech skupin a osob, které mají vztah k lidem s epilepsií (pacientů, zástupců pacientských organizací, zdravotníků, odborných společností, sociálních poradců, úředníků státní správy, zástupců médií) s cílem zlepšit postavení těchto osob ve společnosti.

OS EpiStop naleznete v přízemí pavilonu A1.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.