- Oddělení a kliniky
- Neurologická klinika 3. LF UK a FTN
- Centrum pro léčbu demyelinizačních onemocnění
- Centrum pro diagnostiku a léčbu nervosvalových onemocnění a EMG laboratoř
- Poradna pro cévní onemocnění mozku
- Centrum pro epileptologii a EEG laboratoř
- Centrum pro neurodegenerativní onemocnění CNS
- Laboratoř evokovaných potenciálů
- Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy
- Psychologie
- Sonografické pracoviště
- Nadační fond Neurologické kliniky Krč
- Nadstandardní služby
- Mozková banka
- Vzdělávání - kurzy EMG a EP
Neurologická klinika 3. LF UK a FTN
Neurologická klinika 3. LF UK a FTN zajišťuje neurologickou péči v celém rozsahu oboru pro spádovou oblast Prahy 4 (cca 350 tisíc obyvatel) a konziliární služby pro diagnostiku a léčbu pacientů České republiky.
Neurologická klinika 3. LF UK a FTN je léčebné i výukové zařízení, kde je, kromě zdravotní péče, prováděna i pregraduální výuka studentů medicíny a postgraduální výchova lékařů, neurologů.
Obor neurologie se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění centrálního i periferního nervového systému a struktur, souvisejících s tímto systémem.
Jde zejména o cévní onemocnění mozku a míchy, demence, epilepsie, bolesti hlavy, zánětlivá onemocnění nervové soustavy, nádory nervové soustavy, extrapyramidové poruchy, nervosvalová onemocnění a bolestivé syndromy při postižení páteře. Mezi neurologická onemocnění patří i některá degenerativní a metabolická onemocnění.
Na naší klinice jsou i specializovaná lůžka intenzivní péče pro diagnostiku a léčbu akutních stavů (JIP), jejichž součásti jsou i lůžka Iktového centra FTN.
Dále jsou na pracovišti následující centra vysoce specializované péče a specializované péče:
- Iktové centrum (IC) poskytuje léčbu pacientům s akutní cévní mozkovou příhodou (CMP) v celém jejím průběhu. Začíná na lůžkách JIP a neurologického oddělení, pokračuje na oddělení revmatologie a rehabilitace, případně na lůžkách následné rehabilitace, kde mohou pacienti pokračovat v léčení následků CMP několik týdnů až měsíců. Po celou dobu je k dispozici komplexní rehabilitace poskytovaná rehabilitačním týmem, který spolu s lékaři a zdravotními sestrami tvoří fyzioterapeuti, logopedi, ergoterapeuti, psychologové, nutriční terapeuti a sociální pracovnice. Jeho součástí jsou také neurosonologická laboratoř a poradna pro cévní onemocnění mozku, která úzce spolupracuje s ambulancí Centra kardiovaskulární prevence FTN. IC je ve FTN akreditováno od roku 2010.
- Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy (RS centrum) pracuje od roku 2007, poskytuje individuální péči cca 1000 pacientů, indikuje a podává léčbu centrovými léky. Spolupracuje na registru FTN i celostátním registru REMUS.
- Neuromuskulární centrum pracuje podle dokumentu ČNS JEP od roku 2009. Poskytuje superkonsiliární EMG vyšetření ve zvlášť komplikovaných případech pro lékaře – zpravidla neurology a zajištuje u některých nervosvalových diagnóz specializovanou diagnostickou a terapeutickou péči. I zde jsou vedeny příslušné registry - AINSO, REaDY, MyReg.
- Centrum pro diagnostiku a léčbu epilepsie (CE) – vede pacienty s farmakoresistentní epilepsií, poskytuje péči ženám ve fertilním věku, obdobích gravidity. Posuzuje vhodné pacienty pro možnosti epileptochirurgického řešení. Je zde v provozu video EEG monitorace.
- Centrum pro studium a diagnostiku neurodegenerativních onemocnění – pracuje zde od roku 2005. Pečuje o pacienty s kognitivními poruchami a věnuje se diagnostice složitějších a méně často se vyskytujících typů demence a neurodegenerací.
- Národní referenční laboratoř pro Transmisivní spongiformní encefalopatie – působí ve FTN od roku 2001 – Laboratoř funguje na základě spolupráce neurologické kliniky (klinická základna) a ústavu patologie (laboratoře, pitvy, nekropsie).
- Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy pracuje od roku 2005, věnuje se pacientům s bolestmi hlavy z celé České republiky, cíleně poskytuje pomoc při léčbě migrény, cluster headache a bolestí hlavy z nadužívání analgetické medikace.
Pro upřesnění diagnózy neurologických onemocnění jsou využívána elektrofyziologická vyšetření jako je EEG (elektroencefalografie), EMG (elektromyografie) a EP (evokované potenciály). Máme k dispozici i neinvazivní zobrazovací vyšetřovací techniky (RTG, CT, MRI, ultrazvuk), které umožňují přesnější a rychlejší stanovení diagnózy.
Pro případ nutnosti operačního řešení zdravotních problémů na neurochirurgii spolupracuje naše klinika se špičkovými pražskými pracovišti, zejména s NCH klinikou ÚVN ve Střešovicích a NCH klinikou ve FNKV.
přednosta:
prof. MUDr. Jan Mareš,
Ph.D., MBA
tel.: 261 082 479
jan.mares@ftn.cz
primářka:
MUDr. Kateřina Matějová
tel.: 261 082 416
katerina.matejova@ftn.cz
zástupce primářky:
MUDr. Petr Ridzoň
tel.: 261 082 272
petr.ridzon@ftn.cz
vrchní sestra:
Ing. Bc. Olga Stárková, DiS.
tel.: 261 083 279
olga.starkova@ftn.cz
sekretariát:
tel.: 261 082 272
fax: 261 083 824
umístění:
pavilon B2