zzz Oční odd. - připravujeme­

Oční oddělení TN provádí komplexní zdravotní péči o nemocné s oftalmologickou problematikou, postgraduální výuku lékařů, školení praktických lékařů, konziliární činnost pro Thomayerovu nemocnici a IKEM, mikrochirurgické a plastické operace.


Charakteristika

Zdravotní péče zahrnuje diagnostickou i léčebnou péči o pacienty předního i zadního segmentu oka, oddělení provádí řadu mikrochirurgických zákroků – operace šedého zákalu, zeleného zákalu, plastických operací víček a okolí oka. Od roku 2019 se rychle rozvíjí diagnostika a chirurgie sítnicových patologií, léčba makulárních degenerací a ultrazvuková diagnostika. Oddělení pečuje ve specializovaných poradnách o velké množství pacientů s diabetickou retinopatií, glaukomem, s alergickými chorobami, záněty duhovek a záněty ostatní uveální tkáně. Dětskou problematikou se zabývá Dětská poradna, která řeší refrakční vady, šilhání a neprůchodnosti slzných cest ve spolupráci s ORL.


Struktura oddělení

Oddělení se skládá z ambulantního traktu, ůžkové části a operčních sálů. Lůžková část je určena pro hospitalizované pacienty po náročných operacích, úrazech nebo s akutními stavy. Většina operací se dnes provádí ambulantně.

Ambulantní část je rozdělena na všeobecnou ambulanci a na odborné ambulance – vitreoretinální, diabetologická, glaukomová, dětská, endokrinologická. Součástí ambulantního provozu je i aplikační centrum, které je od r. 2019 aplikačním centrem pro všechny diagnózy (makulární degenerace, diabetický makulární edém, retinální uzávěry).

Operační sál je zcela oddělený, vybavený moderními operačními mikroskopy, přístroji pro operace předního segmentu i pro chirurgii sítnice a sklivce.

S ohledem na kapacitní možnosti očního oddělení je oční ambulance určena pro:

  • Pacienty s doporučením oftalmologa z polikliniky
  • Pacienty objednané do poraden
  • Pooperační kontroly
  • Akutní stavy

Pacientům s běžnými problémy doporučujeme návštěvu očního lékaře v místě bydliště, protože v naší žurnální ambulanci mohou čekat na vyšetření i několik hodin.

primářka:
MUDr. Kateřina Manethová, FEBO
katerina.manethova@ftn.cz


zástupce primářky:
MUDr. Karel Sedláček
karel.sedlacek@ftn.cz


vrchní sestra:
Milan Zavacký
tel.: 261 082 568
milan.zavacky@ftn.cz


sekretariát:
tel.: 733 670 730, 261 083 124
ocnib1@ftn.cz
romana.leinweberova@ftn.cz


staniční sestra ambulance:
Zuzana Vondráková
tel.: 704 951 725, 261 082 270
ocnib1@ftn.cz
zuzana.vondrakova@ftn.cz


staniční sestra oddělení:
Jana Pustinová
tel.: 261 082 305
jana.pustinova@ftn.cz


umístění:
pavilon B1


Mapa a doprava

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.