Infekční nemoci v létě

1) Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe bránit proti klíšťatům? A když už se na mě klíště přisaje, jak nejlépe ránu ošetřit? Jak poznám, že bylo klíště infikované? Díky moc předem za odpovědi, Milena.
Dobrý den, proti přisátí klíštěte se bráníme používáním repelentů a vyhýbáním se místům, kde se klíšťata nejvíc vyskytují - vzrostlá tráva, keře, okraje listnatých lesů apod. Klíště je nutné zabít postříkáním dezinfekcí a vytočit ho. Že bylo infikované sama nepoznáte, je možné si nechat udělat jeho vyšetření na choroby, které může přenášet, ale praktický význam to nemá. Preventivně se lidé, pokud bylo klíště nakaženo, neléčí.

2) Dobrý den, mívám často v létě zánět spojivek. Může to být způsobeno nějakou infekcí? Nebo to může být způsobeno sluncem a vodou na koupalištích? Děkuji za odpověď, Petra.
Dobrý den, v létě je proti jiným obdobím roku více činitelů, které dráždí oči i kůži lidí. Je větší prašnost, ostré sluneční záření, vysoké teploty, větší koncentrace různých pylů a v neposlední řadě koupání ve vodách ne zcela čistých. U citlivějších osob nebo u alergiků může dojít k zánětu spojivek nebo kožním projevům. Měla byste si na alergologii nechat vyloučit alergii na některou z těchto látek.

3) Dobrý den, nevím, jestli je to otázka přímo na Vás, ale snad mi poradíte. Minulý rok jsem byla kousnuta ovádem, a měla jsem z toho nepříjemný bolestivý otok, který mi vydržel cca měsíc. Jak mám příště takovéto kousnutí ošetřit? Díky Luba.
Dobrý den, otok po bodnutí hmyzem může být alergického nebo zánětlivého původu. Každý hmyz totiž zanese do ranky, kterou způsobí, cizorodou bílkovinu, na kterou organismus reaguje drobnou nebo větší alergickou reakcí. Navíc se do ranky může dostat patogenní mikrob, ať už přenesený hmyzem nebo následně zanesený škrábáním postiženého svědícího místa. Pokud tudíž je otok velký, bolestivý a trvá delší dobu, je vhodné vyhledat lékaře. Určitou prevencí by bylo potřít místo po bodnutí hmyzem dezinfekcí, eventuálně protialergickým gelem.

4) Dobrý den paní doktorko. Chtěla bych vás požádat o radu, jak se nejlépe bránit proti plísni z koupaliště? Děkuji, Mirek.
Dobrý den, na koupaliště i do společných bazénů, saun, akvaparků a podobných zařízení, je vhodné nosit gumové sandály, které si zujeme těsně před vstupem do vody. Po příchodu domů se doporučuje namazat chodidla krémem nebo roztokem proti plísni.

5) V létě se koupu u nás na chatě v rybníku, je možné, že mi voda z rybníku může způsobovat zánět v uchu? Často v létě trpím výtok z ucha, nebolí to. Na podzim to přechází. Díky Mirka.
Dobrý den, pokud jste vypozorovala, že po koupání v rybníku míváte opakovaně tyto potíže, je to možné. Snažte se nepotápět a chránit si při koupání zvukovody např. vatou apod.

6) Dobrý den, loni v létě jsem často trpěla průjmy. Chtěl bych se zeptat, mohlo to být způsobeno zmrzlinou? Hrozí v létě nějaká nákaza ze zmrzliny? Děkuji za odpověď, Štefan.
Dobrý den, letní průjmy nemusí být způsobeny jenom zmrzlinou. V teplém období roku je obecně vyšší kontaminace potravin bakteriemi, které nemusí být patogenní, ale jejich konzumací může dojít k porušení rovnováhy ve střevě s následkem vzniku lehčího průjmu. Léčba spočívá v užívání probiotik a mírné dietě. Zmrzlinou se lidé většinou nenakazí infekčním průjmem, k tomu docházelo dříve, kdy se do zmrzliny přidávala syrová vejce.

7) Přeji hezký den, poslední roky trpím často v létě na angíny. V zimě nic, přijde to vždy až v létě. Nevíte prosím, čím by to mohlo být způsobeno? Děkuji moc, Lucie.
Dobrý den, v létě obecně bývá častější výskyt angín než v zimních měsících. Pravděpodobně je to způsobeno většími změnami teplot – pitím studených nápojů v horku, klimatizací apod. Právě na to byste si měla dávat pozor a zkusit si ráno a večer preventivně vykloktat ústní dutinu. Pokud už angínou onemocníte, měla byste být včas léčena účinným antibiotikem a nepřecházet toto onemocnění.

8) Dobrý den, jaká je nejlepší prevence proti průjmům v zahraničí? Chystáme se letos s rodinou do Tunisu a slyšela jsem, že se tam nemá mít pitná voda, led ani saláty. Je to pravda? Děkuji mockrát za odpověď. Míla.
Dobrý den, je pravda, že cestovatele do jižních zemí, kde je trvalá vysoká teplota vzduchu a většinou ne zcela ideální hygienické podmínky, častěji postihuje tzv. cestovatelský průjem. Je důležité na něj myslet a dodržovat některé zásady, které zčásti zmiňujete. Navíc je třeba dávat pozor na jídlo, zvláště na tržištích, ovoce konzumovat pouze to, které lze oloupat nebo důkladně omýt balenou vodou, při mytí zubů rovněž používat balenou vodu apod. Před cestou je vhodné zajít do některého z očkovacích center, kde lze mimo doporučená očkování konzultovat i vhodné protiprůjmové léky, které by bylo dobré mít sebou.

9) Dobrý den, často trpím vaginálními infekcemi. Jaká je nejlepší prevence? Do bazénu už skoro nechodím, přesto se v létě občas neubráním a v největších vedrech do bazénu zajdu. Díky za radu, Lenka.
Dobrý den, tady je rada složitější, protože vaginální infekce může být způsobená různými vyvolavateli, např. bakteriemi, kvasinkami apod.Jistě by bylo vhodnější koupat se v rodinném bazénu, kde je riziko nákazy minimální. Pokud i tam dochází k dráždění a vzniku infekce, může jít o nesnášenlivost bazénové chemie. Bylo by vhodné konzultovat problém s gynekologem, který na základě vyšetření o jaký původ infekce jde, navrhne další opatření.

10) Paní doktorko, měli bychom v létě užívat ještě nějaké vitamíny a potravinové doplňky pro zvýšení imunity, nebo stačí jíst dostatek ovoce a zeleniny. Bojím se, abych tělo zbytečně nepředávkovávala vitamíny. Moc díky, Nela.
Dobrý den, pokud v létě konzumujete dostatečně pestrou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, což je pravděpodobné, není nutné u zdravých osob přidávat vitamíny v tabletách. Imunita lidí rovněž bývá v létě dobrá, pokud nejsou jinak oslabení, např. chronickou nemocí, užívání antibiotik apod.I v zimních měsících je však vhodné poradit se se svým lékařem, který Vás po zdravotní stránce zná, o vhodnosti užívat výše uvedené preparáty.

11) Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak správně dětem ošetřit bodnutí včelou nebo vosou? Děkuji, Viktorie.
Dobrý den, děti obvykle až na výjimky nereagují na bodnutí včelou nebo vosou výraznější alergickou reakcí.Stačí místo potřít dezinfekcí, chránit před rozškrabáním a při velkém svědění chladit studenými obklady nebo použít antialergický gel.

12) Dobrý den paní doktorko, mám půlročního chlapečka. Zajímalo by mě, na co si mám dávat v létě pozor, kde hrozí nákazy, například ve stravě a co dělat při průjmu, popřípadě zvracení? Děkuji mockrát za rady. Tomáš.
Dobrý den, u dětí do jednoho roku by se mělo v létě dbát zvýšené opatrnosti při přípravě stravy. Pokud nejsou kojené, důsledně převařovat vodu při přípravě mléka, ostatní potraviny dobře povařit a dbát zvýšené opatrnosti při jejich uchovávání – rychle zchladit a udržovat v chladu až do podání dítěti.Zásadně nedávat kojencům do 1 roku stravu z veřejných zařízení – stánky, restaurace, cukrárny apod.Dbát také na dostatečnou čistotu hraček, které si dítě může dát do úst. Pokud u takto malých děti dojde k průjmu nebo zvracení, vždy by je měl vyšetřit lékař.Malé děti se totiž velmi rychle dehydratují a komplikace průjmových onemocnění, plynoucí z rozvratu vnitřního prostředí, u nich nastupují rychleji než u dospělých.

13) Dobrý večer, já bych měla dotaz, moje dcera má 3 roky a má napuchlé krční mandle a jsou zarudlé. Dávala jsem jí antibiotika přes 7 dní, ale nic z toho, už nevím, co mám dělat. Žiji v Anglii, můj lékař říká, že to je alergie a že se jí to ztratí samo, ale už to trvá 2 a půl měsíce, dal mi Zyrtec v sirupu, ale to nic nedělá a s tou alergií to nevím jak je, ale na nějakých testech nebyla. Prosím Vás, poraďte mi, teď jí dávám šalvěj, neboť tu nic jiného není. Díky, Vlasta.
Dobrý den, nejsem si jistá, zda byla Vaše dcera dostatečně léčena, pokud se obtíže nezlepšily. Ne všechna antibiotika jsou dobře účinná na angínu a také 7 dní léčby angíny antibiotikem podávaným perorálně k doléčení angíny, způsobené bakteriálním patogenem, většinou nestačí. Bylo by dobré, kdyby Váš lékař poslal výtěr z mandlí na mikrobiologické vyšetření a podle výsledku dále postupoval. Toto lze ale říci pouze obecně, těžko se mně dle Vašeho popisu radí, jak postupovat. Musela bych dítě vyšetřit.

14) Dobrý den, můj syn má dva roky. Můžete mi prosím poradit, od kdy s ním můžeme začít chodit na koupaliště? Bojím se, aby něco nechytil z vody, přece jen to asi není zrovna hygienické. Máte nějaká doporučení? Díky moc, Petra.
Dobrý den, samozřejmě by bylo lepší, aby se takto malé dítě nekoupalo ve veřejném koupališti, zvláště pokud v horkých dnech není jistá dobrá kvalita vody. Často se totiž stane, že malé děti vodu při koupání polykají. Pro malé děti stačí domácí nafukovací bazének na zahradě naplněný pitnou vodou, který i když je malý, přinese jim uspokojení a zdravotně je neohrozí.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.