Alergie na hmyz

Bodnutí hmyzem vyvolává lokální kožní reakci - svědivý pupen, zarudnutí kůže v okolí, svědění. Pupen malé velikosti, mizící během několika hodin je projevem přirozené reakce na hmyzí jed. Závisí na místě bodnutí, nebezpečná je oblast obličeje, úst, rtů a jazyka - v tomto případě hrozí výraznější otok, možnost dušení - je nutno vyhledat lékařskou péči co nejdříve!!! Místní alergická reakce je většího rozsahu: bolestivý rudý otok, který se šíří do okolí a trvá i několik dní.

Celková alergická reakce je vždy nejzávažnější - může být různé intenzity. Projevuje se brzy po bodnutí, resp. během 15 min. Soubor příznaků: kopřivka, otoky kůže a sliznic, zvracení, průjem, rýma, ztížené dýchání až. Dušnost, poruchy vědomí. Těžká lokální reakce a celková reakce je spojena s rizikem opakované a závažnější reakce v případě dalšího hmyzího bodnutí.

Je vhodné preventivně používat repelenty odpuzující hmyz. Při alergické reakce je indikováno včas podat celkově působící antihistaminika (Dithiaden či Zodac...), lokálně např. Fenistil gel, studené obklady. V případě prodělání těžké alergické reakce musí být pacient vybaven tzv. POHOTOVOSTNÍM BALÍČKEM, tzn. léky, které mu předepíše alergolog. Reakce na bodnutí včelou, vosou, či čmelákem nebo sršněm je co do projevů prakticky totožná. Intenzita alergické reakce závisí na stupni alergie dotyčného pacienta.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.