Urologické oddělení

Oddělení pracuje v nepřetržitém provozu. Odbornou péči zajišťuje tým lékařů, kteří pracují střídavě na sále, u lůžka a na ambulanci. Pro diagnostiku urologických onemocnění je oddělení vybaveno moderní urodynamickou aparaturou, nejnovějším plně digitálním ultrasonografickým přístrojem, kompletním RTG zázemím atd.

Spektrum prováděných otevřených operací je kompletní, včetně náročných onkologických operací (včetně náhrad močového měchýře po jeho radikálním odstranění, radikálním odstranění prostaty a včetně rekonstrukcí močové trubice. Na operačních sálech jsou rovněž prováděny laparoskopické operace prostaty, ledvin, nadledvin a celého močového traktu.

Oddělení disponuje endoskopickým sálem, vybaveným k provádění endoskopických operací na horních a dolních močových cestách.

Urologické oddělení dále nabízí velké množství minimálně invazivních výkonů jako alternativu k standardním operačním metodám. Jedná se zejména o laserové operace pro benigní hyperplázii prostaty (fotoselektivní vaporizace zeleným laserem), dále operace pro močovou inkontinence u žen (TOT), operace pro močovou inkontinenci u mužů (ATOMS) a laparoskopické operace urogenitálního traktu.

Čekací doba na většinu operací se pohybuje kolem 2 - 4 týdnů. Všichni lékaři jsou začleněni do systému kontinuálního vzdělávání a účastní se domácích i zahraničních odborných sympózií a kurzů. Oddělení získalo akreditaci k postgraduálnímu vzdělávání lékařů dle zákona č. 95/2004.

Lůžková část

Na lůžkové části našeho urologického oddělení, umístněné v l. patře pavilonu B4,  je k dispozici 10 pokojů (3 nadstandardní a 7 standardních).

Standardní pokoje jsou třílůžkové, se společným sociálním zařízením na chodbě. V případě nutnosti mohou být standardní pokoje i 4 lůžkové.
Pro pacienty je k dispozici společenská místnost s televizí, telefonní automat na mince je umístněn na chodbě oddělení, automat na kávu a nealkoholické nápoje v přízemí u ambulancí. Pokud to zdravotní stav dovoluje, mohou klienti využít nabídku občerstvení v areálu nemocnice.
Zdravotní a ošetřovatelskou péči na našem oddělení zajišťuje erudovaný sesterský a lékařský kolektiv.

Jednotka intenzivní péče (JIP)

JIP zajišťuje intenzivní péči nemocným v bezprostředním pooperačním období pět až sedm dní v týdnu, případně péči urgentně přijatým pacientům a pacientům z oddělení v těžším stavu.

Rozsah činnosti

Urologické oddělení TN zajišťuje komplexní diagnostiku a léčbu všech urologických onemocnění.

V rámci ambulantního péče se zabývá zejména diagnostikou a léčbou poruch dolních močových cest, benigní hyperplazie prostaty (nezhoubné zvětšení prostaty způsobující obtíže s močením u starších mužů), inkontinencí (úniky moči), zánětů močových cest  a dále diagnostikou nádorových onemocnění, diagnostikou ledvinových kamenů.
K ambulantní diagnostice jsou urologické ambulance vybaveny několika sonografickými (ultrazvukovými přístroji).

Urologické oddělení a operační sály umožňují léčbu všech urologických onemocnění. Operační zákroky zahrnují i nesložitěší onkologické operace (odstranění močového měchýře, prostaty či ledviny pro zhoubné nádory. Rentgenový operační stůl umožňuje provádění všech typů endoskopických operací močových kamenů. Lékaři urologického oddělení provádějí i celé spektrum minimálně invazivních operací pro benigní hyperplázii prostaty, močovou inkontinenci a rovněž laparoskopické operace močového ústrojí.

Primář:
doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D.
urologie@ftn.cz
tel.: 261 083 819


Vrchní sestra:
Bc. Jakub Plavec
jakub.plavec@ftn.cz
tel.: 261 083 165

Kontakty:

Sekretariát:
tel.: 261 083 167

Umístění:

Pavilon B4