Úpal a úžeh

Navzdory tomu, že chladné květnové dny příliš nevěstily příchod letního počasí, začátek června nás příjemně překvapil. Tropické, vysoké teploty vzduchu mají však i svá úskalí.

Mezi onemocnění, typická pro toto období, patří i poruchy zdraví vyvolané nepřiměřeným působením tepla na lidský organizmus. Z nejznámějších je to úpal (neboli kolaps z horka) a sluneční úžeh. Rozlišení úpalu od úžehu není pro laika jednoduché. Je velmi důležité zeptat se na okolnosti vzniku potíží. Pokud pacienti uvádí pobyt v horkém, vlhkém, nevětraném prostředí a nedostatečný nebo minimální příjem tekutin, jedná se nejspíše o úpal. Mezi manifestní projevy tohoto onemocnění patří zmatenost, závratě, bolest hlavy, zvracení, nevolnost, pocení, přičemž tělesná teplota nemusí být vždy zvýšena.

V rámci první pomoci podáváme - podle stavu vědomí- tekutiny, snižujeme tělesnou teplotu, vhodné jsou i studené zábaly a přesunutí nemocného do chladnější místnosti bez přímého slunečního svitu.
Nejvíce ohroženi jsou starší lidé a obézní nemocní. Onemocnět mohou ale i osoby netrénované, které se při velké fyzické zátěži (za normální teploty okolí) extrémně potí a nedostatečně přijímají tekutiny.

Úžeh je zvláštní forma přehřátí, které vzniká v důsledku nadměrného pobytu na přímém slunci. Častěji postiženi bývají lidé světlovlasí, s malým množstvím kožního pigmentu. Onemocnění se obvykle projevuje zčervenáním pokožky, solárním erytémem (vyrážkou), někdy i popáleninami II. stupně. Celkové příznaky jsou však podobné jako při úpalu.

Co můžeme poradit na závěr? Nejlepší je samozřejmě prevence - předcházení vzniku onemocnění. A až nastanou slunné horké letní dny, pijme více tekutin (nealkoholických), volme vhodné oblečení, přičemž nepodceňujme pokrývku hlavy a zvažujme, vzhledem k našemu zdravotnímu stavu a kondici, všechny volnočasové aktivity. Ochrana před škodlivým UV-zářením je samozřejmostí (brýle, krémy s ochrannými faktory).

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.