Kojení


Laktační poradna našeho oddělení

Na novorozeneckém oddělení a na oddělení pro nedonošené novorozence s JIP pracují dvě specializované laktační poradkyně. Jsou k dispozici matkám registrovaným k porodu v naší porodnici po celou dobu těhotenství a po dobu hospitalizace.

S veškerými dotazy ohledně kojení je můžete telefonicky nebo písemně kontaktovat.

Kontakt:
e-mail: lakt.poradce@ftn.cz
Aneta tel.: 739 002 131  Po-Pá (07:00-15:00 hod.)
Jana tel.: 732 599 419  Po-Pá (07:00-15:00 hod.)


Pokud máte problém s kojením po propuštění z nemocnice a potřebujete poradit, obraťte se na „Národní ligu kojení“  nebo si vyhledejte konkrétní poradkyni na seznamu laktačních poradkyň. Seznam naleznete na webových stránkách Laktační ligy.

Kontakt:
Laktační liga
Fakultní Thomayerova nemocnice
pavilon U - přízemí
tel: 261 082 424


Deset kroků k úspěšnému kojení

V roce 1989 vzniklo společné prohlášení WHO a UNICEF - Ochrana, prosazování a podpora kojení. Jeho záměrem bylo upozornit na roli, kterou mají zdravotníci při podpoře kojení. Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků k úspěšnému kojení, které by se měly v porodnicích dodržovat. Celá iniciativa je označována jako BFHI (Baby Friendly Hospital Iniciative) a nemocnice, které dodržují těchto 10 kroků k úspěšnému kojení, jsou BFH (nemocnice přátelské dětem).

Naše porodnice má statut Baby Friendly Hospital a pracuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace. Tento statut naše pracoviště získalo jako první v České republice v roce 1992. Museli jsme splnit řadu kritérií doplněných mezinárodními testy a ty pak obhájit před hodnotící komisí. Patří mezi ně mimo jiné i to, že by dítě mělo být přikládáno k prsu již po porodu na porodním sále, že je dítě s matkou na oddělení rooming- in a maminka je seznámena s technikou a významem kojení.

Pro těhotné ženy pořádá gynekologicko-porodnické oddělení kurz zaměřený na kojení. Na kurz je možné se objednat na tel. 26108 2260 (více o přípravných kurzech pro těhotné na stránkách gynekologicko-porodnického oddělení).

Mateřské mléko je nenahraditelné, obsahuje základní živiny v takovém složení, které je optimální pro zdravý růst dítěte, obsahuje imunitní složky, které podporují obranyschopnost a dlouhodobě pozitivně ovlivňují zdraví dítěte. Pokud maminka nemůže nebo nechce kojit, lze jí nabídnout dokrmování vlastním nebo cizím pasterizovaným mateřským mlékem.


10 kroků k úspěšnému kojení

1.a Plně dodržovat Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka a příslušná usnesení Světového zdravotnického shromáždění (WHA).

1.b Mít písemně vypracovanou strategii výživy kojenců a seznamovat s ní zaměstnance a rodiče v rámci běžného standardu péče.

1.c Zavést systémy průběžného monitorování a správy dat.

2. Postarat se o to, aby zaměstnanci měli dostatečné znalosti, kompetence a dovednosti pro podporu kojení.

3. Diskutovat o významu a praktickém zvládání kojení s těhotnými ženami a jejich rodinami.

4. Zajistit okamžitý a nepřerušovaný kontakt kůže na kůži a podporovat matky v tom, aby kojení zahájily co nejdříve po porodu.

5. Podporovat matky v zahájení a udržování kojení a ve zvládání běžných obtíží.

6. Nedávat kojeným novorozencům žádné jídlo nebo tekutiny jiné než mateřské mléko, pokud to není lékařsky indikováno.

7. Umožnit matce a dítěti zůstat spolu: praktikovat rooming-in 24 hodin denně.

8. Podpořit matky v tom, aby u svého dítěte rozpoznaly signály ke krmení a reagovaly na ně.

9. Poskytovat matkám rady ohledně používání lahviček, šidítek a dudlíků a rizik s tím spojených.

10. Koordinovat propouštění tak, aby měl rodič s dítětem včasný přístup k průběžné podpoře a péči.

         

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.