Novorozenecké oddělení

Oddělení poskytuje lůžkovou péči včetně intenzívní a resuscitační a specializovanou ambulantní péči pro novorozence hospitalizované ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Oddělení má statut Centra intermediární péče v neonatologii pro Prahu a Středočeský kraj. Počtem ošetřovaných patologických novorozenců a spektrem poskytované péče je největším a nejkomplexnějším intermediárním perinatologickým centrem v ČR. Poskytuje celý rozsah neonatální intenzívní péče včetně resuscitační novorozencům narozeným od 31. týdně těhotenství a to na 9 lůžkách JIPN. Fakultní Thomayerova nemocnice je díky novorozeneckému oddělení nositelem titulu Baby Friendly Hospital uděleného WHO a UNICEF.


Novorozenecké oddělení s JIPN je odborným pracovištěm, které poskytuje v prvních dnech po narození péči fyziologickým i rizikovým novorozencům a jejich matkám. Naše porodnice patří dlouhodobě počtem porodů mezi deset největších porodnic v ČR.

Pracovní kolektiv tvoří tým 8 lékařů – specialistů na péči o novorozence a 52 dětských sester.


Novorozenecké oddělení má kromě dlouhodobě vynikajících výsledků v péči o zdraví dětí také výborné výsledky v péči o rozvoj přirozené výživy novorozenců - kojení. Jako první v České republice jsme získali titul, udělovaný WHO a UNICEF, Baby Friendly Hospital. Toto mezinárodní ocenění znamená, že v péči o novorozence je uplatňováno 10 kroků na podporu kojení. Ty jsou základem Globální strategie výživy kojenců a malých dětí, vydané WHO. Jsme vedoucím pracovištěm ve výuce kojení v ČR.

Oddělení je spolu s FN Motol centrem pro Českou republiku koncentrujícím pacienty s rozštěpovýmí vadami obličejové oblasti, kterým poskytuje pre- a postoperační péči v úzké spolupráci s Klinikou dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a FTN. V akutní i návazné péči o novorozence s neurologickým postižením oddělení intenzívně spolupracuje s Oddělením dětské neurologie TN.

Oddělení je klinickou základnou Katedry pediatrie IPVZ pro výuku oboru neonatologie, probíhá zde postgraduální výchova formou odborných stáží a kurzů. Oddělení je akreditovaným pracovištěm pro postgraduální vzdělávání středního zdravotnického personálu v oboru neonatologie pro obor dětská sestra, sestra ARO a porodní asistentka.


Podrobnější informace pro rodičky stran gynekologické péče, viz stránky Gynekologicko-porodnického oddělení.

Virtuální prohlídku porodnice a oddělení šestinedělí najdete ZDE.

primář:
MUDr. Jiří Zach
jiri.zach@ftn.cz
tel.: 261 083 706


vrchní sestra:
Bc. Jana Žáková, DiS.
jana.zakova@ftn.cz
tel.: 261 083 346


sekretariát:
tel.: 261 083 740


umístění:
pavilon U


Mapa a doprava

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.