Urodynamická poradna

Čím se zabývá urodynamika?

Tento obor zkoumá proces skladování a vyprazdňování moči, tj. funkci dolních močových cest. Urodynamické vyšetření zjišťuje tlakové, objemové a průtokové parametry v močovém měchýři a močové trubici.

Pro koho je vyšetření určeno?

Pro pacienty s poruchou vyprazdňování moči či jejího skladování (např. obtížné močení, nemožnost úplného vyprázdnění moči, úniky moči apod.), u kterých základní urologické vyšetření nedokázalo odhalit příčinu poruchy.

Jak vyšetření probíhá?

Před urodynamickým vyšetřením je nutné zajistit kultivační vyšetření moči pro vyloučení infekce v močových cestách. Je nutné preventivní antibiotické zajištění. Vyšetření spočívá v zavedení tenkého katetru do močového měchýře, kterým se měchýř plní tekutinou a zároveň zaznamenává tlak v měchýři. Další sonda se zavádído konečníku.

Vyšetření začíná pohovorem s pacientem, vyplněním dotazníků zaměřených na subjektivní obtíže a mikčních deníků (příjem a výdej tekutin za časové období – obvykle 2 dny). Součástí vyšetření je uroflowmetrie (pacient se vymočí do speciálního přístroje, který umožňuje výpočet průtokových parametrů během močení), cystometrické vyšetření (měření tlakových poměrů přímo v močovém měchýři během postupného plnění močového měchýře tekutinou) a vyšetření samotné vyprazdňovací fáze močení (sledování tlakových a průtokových parametrů při mikci). 

Vyšetření je vždy indikováno a provedeno na základě individuálních obtíží pacienta a informacích, které o něm lékař potřebuje zjistit, aby byl schopen stanovit příčinu obtíží a nejvhodnější léčebný postup.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.