Domácí parenterální výživa (DPV)

V ČR unikátní mobilní infuzní pumpy, které jsou určeny pro tzv. domácí parenterální výživu (DPV) nabízí Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) svým pacientům, kteří je potřebují. Zjednodušeně se jedná o aplikaci výživy přímo do žíly pacienta prostřednictvím mobilní infuzní pumpy, kterou lze umístit do batohu a člověk se tak může volně pohybovat, pracovat, cestovat či chodit do školy bez omezení oproti běžným stojacím pumpám v nemocnicích. Tyto přístroje jsou používány v Centru pro DPV v rámci Interní kliniky 3. LF UK ve FTN, které patří mezi jedno z největších pracovišť v ČR.

Mobilní infuzní pumpy výrazně a kvalitativně mění samotnou péči o pacienty v jejich domácím prostředí a tím dochází ke zlepšení jejich kvality života.

O jaký přístroj jde?

Mobilní infuzní pumpa umožňuje přenos dat o aplikované výživě do počítače přes IP Connect, do kterého se vloží SIM karta. Lékař tak může na dálku sledovat aktuální stav pumpy (např. zda výživa kape či nekape, nastavené objemy, rychlosti, stav baterie nebo tlak na cévním vstupu atd.). Tato mobilní infuzní pumpa váží pouze 300 g. Pumpu je možné umístit do batohu a pacient je tak bez omezení oproti pumpám, které se standardně užívají u lůžka v nemocnicích připevněné ke stojanu a pacient je tak nucen i 3 x denně docházet do nemocnice pro aplikaci samotné výživy.

Pro jaké pacienty je určena mobilní infuzní pumpa?

Jedná se o nemocné, jejichž stav vyžaduje parenterální výživu, a kteří jsou zároveň schopni být v domácím prostředí. Jedná se o pacienty se syndromem tzv. krátkého střeva (např. po autonehodách, kdy dojde k závažným poraněním břišní dutiny a pacient přijde o tenké střevo, má komplikace s příjmem potravy, resp. s jeho vstřebáváním v těle, následují velké průjmy, má problémy se zpracováním potravy, často dochází i k úmrtí pacienta), s mnohočetnými srůsty či stenózami trávicí trubice atd.

Systém centrálního monitorování možných komplikací při aplikaci výživy (zastavení pumpy, rozpojení hadičky) je unikátní a zvyšuje bezpečnost podávání domácí parenterální výživy.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.