Centrum cévních vstupů

Vedoucí lékař:
MUDr. Václav Pospíšil
Staniční sestra:
Marjana Povchanyčová

Kontakt: tel.: 261 083 806, 734 860 587
Ordinační doba:
Po-Pá  7:30-15:30 hod.
Umístění: pavilon B3, 2. patro, proti schodům

Centrum cévních vstupů (CCV) je specializovaným pracovištěm naší Interní kliniky zaměřené na zavádění cévních vstupů, ošetřovatelskou péči o tyto vstupy, řešení jejich případných komplikací a edukační činnost v této oblasti.

Tým našeho CCV je tvořený lékaři a sestřičkami, ze kterých je většina certifikována z FN Motol a může velké množství žilních vstupů zavádět i bez dohledu lékaře. Pravidelně se účastníme národních i mezinárodních konferencí zaměřených na problematiku cévního přístupu včetně aktivní účasti, publikujeme odborné články a pořádáme vlastní edukační semináře.

Z vlastních cévních vstupů zavádíme běžné periferní kanyly (převážně u pacientů, kteří mají špatný periferní žilní systém a jsou obtížně kanylovatelní), dlouhé periferní katétry, midline katétr a PICC katétry - vše zmíněné v režii našich certifikovaných sester. Lékařská část našeho týmu převážně zavádí centrální žilní katétry, hemodialyzační katétry, tunelizované katétry s manžetou (typu Broviac, PermCath, apod.) a v neposlední řadě i plně implantované hrudní, pažní či femorální žilní porty. Zmíněné výkony provádíme pod přímou sonografickou kontrolou za přísně aseptických podmínek v souladu s národními doporučenými postupy odborné společnosti SPKK i mezinárodními protokoly SIP, SIC, SIF.

Péči poskytujeme primárně pacientům v FTN. Zprvu šlo hlavně o pacienty v režimu domácí parenterální výživy. Posléze jsme rozšířili péči o pacienty hospitalizované v naší nemocnici a poslední dobou výrazně spolupracujeme s naší onkologickou klinikou k zajištění žilního přístupu k podávání chemoterapie. Po domluvě jsme ale schopní se postarat i o cévní přístup pacientů i z jiných nemocnic či ambulantní sféry. Kolegiální spolupráci udržujeme nejvíce s dalšími kanylačními týmy z FN Motol, Všeobecné fakultní nemocnice, nově i Fakultní nemocnice Bulovka a dalšími po celé republice.

Historie našeho pracoviště sahá k roku 2016, kdy jsme začali se zaváděním prvních PICC katétrů na naší jednotce intenzivní péče. Na přelomu let 2017 a 2018 jsme zavedli první PICC-port. Samostatný výkonový sálek jsme začali budovat v září 2019 s první úspěšnou certifikací sestry našeho týmu květnu 2020 a získáním vlastního nákladového střediska v červenci téhož roku. Od té doby prošlo certifikací celkem 5 sester a další jsou aktuálně v přípravě na zkoušku. Od května 2022 zavádíme hrudní a femorální žilní porty.

Tomuto rozšiřování našeho portfolia zaváděných vstupů i odpovídá narůstající počet provedených výkonů za rok - od 916 vstupů v roce 2022, po 1300 vstupů v roce 2024 (z toho 348 PICC katétrů, 75 PICC-portů a 104 IV portů).

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.