Napsali o nás: Rozhovor s primářem Pavlem Kabíčkem o pití alkoholu u dětí. Nejmladšímu pacientovi bylo pouhých 11 let! (blesk.cz)

30.07.2020

Intoxikace alkoholem jsou poměrně častým důvodem přijetí dospívajících na jednotky intenzivní péče (JIP). Dětem, které se opijí, hrozí úrazy a další závažné zdravotní komplikace. Lépe než mnohý jiný to dokáže posoudit MUDr. Pavel Kabíček, CSc., který je primářem Pediatrické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice. Na lékařskou dráhu se Pavel Kabíček vypravil po vzoru svého tatínka, který je rovněž lékařem.

„Odmalička jsem měl poměrně jasno, co jednou budu chtít dělat. A v průběhu dospívání jsem si uvědomil, že podobně jako tatínek i já bych se rád z medicínského hlediska věnoval dětem,“ uvedl. Již tři roky po svém absolutoriu před 30 lety se začal věnovat problémům dospívajících. Intoxikace alkoholem, které by vyžadovaly hospitalizaci, byly tehdy mnohem méně časté než v dnešní době.

Nejmladší opilý pacient: V Thomayerce hospitalizovali 11letého chlapce! Přivezli sem i dívku se 3,6 promile

Akutní opilost, otrava – třeba i životní problém

V Thomayerově nemocnici, tak jako na dalších dětských lůžkových odděleních, přijímají děti a dospívající s intoxikací alkoholem. Na JIP měli nejmladšího pacienta s tímto problémem ve věku 11 let! Ve zcela nedávné době byla na JIP přijata dívka s těžkou poruchou vědomí s hodnotou 3,6 promile alkoholu v krvi! „Ta se ještě vyhnula umělé plicní ventilaci, nicméně patnáctiletý hoch, který měl 2,2 promile alkoholu v krvi, musel být intubován, protože při poruše vědomí aspiroval zvratky,“ upozorňuje lékař.

Počty dospívajících, kteří jsou přijímáni pro intoxikaci alkoholem, v posledních letech kolísají, bohužel na vysokých hodnotách. „Průměrný věk je 15 let, chlapci převažují, ale v některých letech byl poměr chlapců a děvčat zcela vyrovnaný,“ upozorňuje doktor Kabíček.

„Alkohol ve větším množství je tlumivá droga, po první fázi určitého rozjaření nastává útlum: porucha vědomí, v nejtěžších případech útlum dýchání a pokles krevního tlaku,“ popisuje účinky alkoholu na organismus lékař. „Naši dospívající pijí nejraději ve skupince někde venku, třeba v parku. Pokud tam jeden z nich ztratí vědomí, trvá přivolání pomoci řadu minut. V chladném počasí hrozí podchlazení, protože alkohol rozšiřuje periferní cévy a přispívá ke ztrátě tepla. Dalším rizikem je tendence zvracet a zvratky vdechnout.“ To ale nejsou všechna rizika, která takový velmi často první experiment s alkoholem přináší. „Dospívající s poruchou vědomí je vystaven vysokému riziku úrazu, například agresivního napadení nebo nechtěnému či nechráněnému sexu,“ podotýká lékař.

Průběh hospitalizace 

Hospitalizace z tohoto důvodu mají sezonní výskyt. Ve dnech těsně před prázdninami, před svátky přijímá JIP někdy i několik případů denně. „Posléze je zase období, kdy tyto příjmy nemáme. Opilost, která si vyžádá hospitalizaci, je většinou po pití destilátu,“ uvádí primář.

„Inkriminovaný čas je večer a v noci, chlapce nebo dívku přiváží rychlá zdravotnická pomoc s různě závažnou poruchou vědomí. Pacient bývá špinavý, často zvrací, podrobně se zabýváme přítomností známek úrazu,“ popisuje lékař, jak taková hospitalizace vypadá.

Problémy teď a potom 

O alkoholu se obecně ví, že při jeho dlouhodobé konzumaci dochází k poškození důležitých orgánů, zejména mozku a jater. V případě mladistvých přináší pití alkoholu hlavně akutní intoxikace a potíže v podobě úrazů nebo nevyzpytatelných okolností. „Rozvoj dlouhodobého problému s alkoholem, jako je závislost nebo orgánové postižení, je výsledkem většinou delší doby zneužívání,“ říká lékař. „Přesto už ve věku 15–19 let je u nás pro chronický problém s alkoholem léčeno v ambulantních psychiatrických zařízeních kolem 300 adolescentů. Rozvoj závislosti na alkoholu není u adolescentů častý, ale je třeba poznamenat, že při nadměrném pití se závislost vyvíjí snadněji než v dospělém věku,“ podotýká.

VÍCE v článku blesk.cz.

Zdroj: blesk.cz
Datum vydání: 28. 7. 2020
Autor: David Zima

Vaše TN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.