Poučení před zavedením zrn do prostaty

Vážený pane, 
je u Vás plánována léčba radioterapií na oblast prostaty, pro zpřesnění zaměření prostaty při radioterapii Vám bude před zahájením léčby provedeno zavedení speciálních kontrastních markerů (zlatých zrn) do prostatické tkáně. Během radioterapie pak bude denně prováděno zacílení na zrna, čímž se sníží riziko vedlejších účinků léčby při odchylkách v náplni konečníku a močového měchýře.


Termín zavedení zrn:
Výkon se provádí ambulantně na ambulanci Urologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice (pavilon B4, přízemí) a je podobný biopsii prostaty, kterou jste již absolvoval.

Zrna si vyzvedněte před zavedením ve stejný den v suterénu A3 na radioterapii Onkologické kliniky (ambulance č. 2).


Příprava před výkonem:

  • prázdný konečník - večer: 2 glycerinové čípky, ráno: 1 glycerinový čípek, vyprázdnit se,
  • antibiotika dle doporučení lékaře,
  • vysazení léků na ředění krve 3 dny před výkonem (Anopyrin) nebo převedení z Warfarinu na injekce nízkomolekulárního heparinu (podobně jako před biopsií prostaty).

Postup při výkonu:
Lékař vám do konečníku zavede ultrazvukovou sondu. Lékař zhodnotí tvar prostaty, velikost, povahu tkáně a další parametry. Poté provede punkci pomocí jehly, kterou do prostaty zavede naváděcí zrna. Výkon se obvykle provádí ambulantně s možností lokální anestezie, pouze v ojedinělých případech v celkové anestezii s nutností hospitalizace.

Průběh a péče po výkonu/případná omezení:
Pokud absolvujete vyšetření ambulantně, můžete na pokyn lékaře odejít domů. Po výkonu v celkové anestezii můžete být umístěn na JIP (jednotku intenzivní péče) či standardní oddělení. Pokud je Váš stav stabilizovaný a nevyskytnou se žádné z níže uvedených komplikací, pak budete většinou 2. den propuštěn do ambulantní péče.

Možné časté komplikace a následující rizika:
Přítomnost malého množství krve v moči či ejakulátu po dobu až 6 týdnů. Krvácení z konečníku. Zástava močení (močová retence), která si vyžádá zavedení močového katetru. Další možnou komplikací je infekce doprovázená horečkami. V případě obtíží vyhledejte lékařskou kontrolu.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.