- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Rozhovor s MUDr. Vejmelkou – „Vedro je úmorné, katastrofální.“ V tropech rostou počty kolabujících pacientů (Novinky.cz)

Vedra, jaká přišla tento týden, představují velkou zátěž pro organismus, a lidé tak v těchto dnech častěji končí v péči lékařů. Ohrožení jsou především nemocní, senioři a také děti. Podle aktuální předpovědi by si Česko mohlo od toho nejhoršího horka už ve čtvrtek oddechnout, ale jen dočasně. Vyšší počty podobných případů zaznamenali třeba i ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, nárůst byl dle nich „významný“.
„Ano, v souvislosti s tímto extrémně horkým počasím narůstá počet pacientů, kteří přijíždějí s dehydratací nebo tzv. dekompenzací třeba jiné chronické diagnózy, se kterou se léčí,“ říká lékař Interní kliniky 3. LF UK MUDr. Jiří Vejmelka. Řadu situací jsou lékaři schopní zvládnout ambulantně a pacientům podávají rehydratační infuzi, některé si však v nemocnici nechávají déle. „Zejména pokud má ten pacient závažnější klinický stav a léčí se, tak je mnohdy nutná kratší hospitalizace,“ uvádí lékař.
Více v reportáži
Na extrémy si začněme zvykat
Tropické teploty jsou s námi už celý týden. „Středa byla ten den, kdy jsme čekali nejvyšší teploty, už v odpoledních hodinách byly hodnoty kolem 35 až 36 °C. Postupně od čtvrtka by se ale mělo začít ochlazovat,“ informuje meteorolog Novinek Miroslav Hakl.
Bio zátěž byla ve středu na nejvyšším stupni, tedy na čísle 3. „Tzn. že by staří a nemocní neměli v těch nejvyšších odpoledních hodinách chodit ven, ale ani ostatní by neměli dělat příliš mnoho fyzické aktivity a být dlouho na slunci,“ podotýká. Na podobné tropické vlny by si podle něj lidé v Česku měli začít zvykat.
„Je to obrovský nápor na kardiovaskulární systém, hrozí přehřátí a selhání termoregulačního systému. A pokud bychom pobývali delší dobu na přímém slunci, tak hrozí také úžeh, tedy přehřátí našeho centrálního nervového systému,“ popisuje doktor Vejmelka, jak na organismus vedro působí. Důležité je také doplnit tekutiny, které člověku mohly chybět. „Běžně doporučujeme přísun tekutin 2 až 3 litry denně, pokud se jedná o toto extrémní počasí, tak množství tekutin ještě navyšujeme,“ doporučuje Vejmelka.
Více o Interní klinice
Zdroj: Novinky.cz
Datum vysílání: 3.7.2025
Autor: Michaela Bartošová