- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Podpořili jsme Světový den bez tabáku, a to akcí pro veřejnost: Dýchám, tedy jsem!

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) a MČ Praha 4 pořádali pro veřejnost již II. ročník Dnů prevence a tentokrát se zaměřením na zdraví plic, a to pod názvem DÝCHÁM, TEDY JSEM! Akce se konala v rámci oslav Světového dne bez tabáku v OC NOVO PLAZA ve spolupráci s našimi zdravotníky z Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN. Mediálním partnerem byl denik.cz a akci podpořili: Spolek pacientů s rakovinou plic – Šance pro plíce a spol. AstraZeneca. Přes 140 zájemců si vyzkoušelo funkčnost svých plic pomocí SPIROMETRIE.
Každý měl možnost si vyzkoušet zdraví a funkčnost svých plic pomocí tzv. SPIROMETRIE nebo se naučit různé techniky dýchání, zdravého otužování proti kouření či poznat typy dechových cvičení a dozvědět se užitečné informace o prevenci, odvykání kouření nebo se zapojit do SCREENINGOVÉHO PROGRAMU časného záchytu rakoviny plic a mnoho dalšího. Přes 140 lidí projevilo zájem o spirometrii a výsledky s nimi hned na místě po celý den vyhodnocovali lékaři z naší Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN. Kliniku na místě rovněž zastupovala i její přednostka prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D. a primář plicního oddělení MUDr. Luděk Stehlík. Pokud výsledek nebyl příliš dobrý, lékaři lidem doporučili další vyšetření v akutní plicní ambulanci a konzultaci s pneumologem. Celkem takových těžších případů bylo zachyceno pět. Zároveň lidé měli možnost se přímo na místě zapojit i do screeningového programu, pokud splnili jeho kritéria (věk, indikace aj.). Součástí akce byl i dětský program – Šetři své plíce, který je určen pro 4. a 5. třídy ZŠ. Jedná se o preventivní program proti kouření, který se snaží zábavnou formou dětem ve věku 9-10 let vysvětlit a ukázat všechna rizika spojená s kouřením cigaret a dalších tabákových výrobků.
„Chtěl bych všem ještě jednou poděkovat za podporu a spolupráci při organizaci této veřejné akce, která byla zaměřena na prevenci rakoviny plic. Akce Dýchám, tedy jsem! měla za cíl upozornit na tento problém a ukázat všem, jakým způsobem je možné se s ním vypořádat pomocí právě prevence, odvykání, změny životního stylu, nastavení priorit a také to, že nikdy není pozdě. Důležité je však začít co nejdříve, protože zdraví máme každý jen jedno,“ uvedl doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc., ředitel FTN a dodal: „Prevence je zásadní a důležitá pro každého z nás a jsem rád, že takových akcí je čím dál více a naše nemocnice bude tyto aktivity nadále podporovat.“
Akci osobně podpořil i David Vencl (tzv. Muž pod ledem), který je světovým rekordmanem v plavání pod ledem a v nejhlubším ponoření pod ledem do hloubky 52 metrů. Je zároveň velkým sportovcem a osobním trenérem mj. se zaměřením na techniky dýchání, otužování a zdravý životní styl. Kromě Davida Vencla se programu zúčastnil i Joska Šálek, který je známým terapeutem, sportovcem, lektorem, osobním koučem a spisovatelem. Navíc drží český rekord v nejdelší výdrži v pozici plank (prkno). Oba sportovci přítomné publikum doslova zvedli ze židle a o nadějné výkony v protahování či v planku nebylo nouze. Soutěžilo se a vyhrávalo! O humornou recitaci se postarala herečka Zuska Velichová, která zaujala přítomné svou pozitivní energií, laskavostí a přístupem k životu. Součástí programu bylo i ukázka dechového cvičení s Liborem Mattušem či Klaudia Cross – mentální koučka se svým programem: Jak vyzrát na závislost změnou mysli.
A bylo toho mnohem více.
Všem partnerům děkujeme za spolupráci a podporu! Poděkování patří také všem zdravotníkům z Pneumologické kliniky, kteří se aktivně zapojili do Den prevence, který byl zaměřen na zdraví plic. Akce se konala za podpory radního pro sociální a zdravotní oblast Ing. Radka Lacka z MČ Praha 4.
DĚKUJEME!