Plicní klinika ve FTN uskutečnila 1. tzv. bronchiální rheoplastiku v ČR!

09.05.2023

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla uskutečněna historicky první tzv. bronchiální rheoplastika v ČR. Novou léčebnou metodu provedl bronchologický tým Pneumologické kliniky 1 .LF UK z FTN pod vedením přednostky prof. MUDr. Martiny Koziar Vašákové, Ph.D. společně s primářem kliniky MUDr. Luďkem Stehlíkem a týmem bronchologických sester pod vedením Marcely Martínkové, a to u první pacientky s tzv. chronickou obstrukční plicní chorobou. Jedná se o metodu prováděnou při bronchoskopii, kdy aplikací krátce trvajících vysokofrekvenčních elektrických pulzů na sliznici dýchacích cest dochází k poškození a následnému odhojení zejména zmnožených pohárkových buněk odpovědných za zvýšenou produkci hlenů.

Nejedná se o poškození navozené zahřátím tkáně, ale o rozpad buněk, který je způsoben změnou tzv. osmotického tlaku v buňkách. To znamená, že zasažené buňky odumírají tzv. programovanou smrtí (apoptózou). Tato léčebná metoda je tedy velmi šetrná a nedochází tak k poškození struktury tkáně ve stěně dýchacích cest.

Pro jaké pacienty je metoda vhodná?

Pro nemocné s chronickou obstrukční plicní chorobou, u kterých je hlavní problém tzv. chronická bronchitida, tedy kašel s vykašláváním hustého hlenu trvající nejméně 3 měsíce dva po sobě následující roky. Pokud je tento příznak závažný, mají nemocní výrazně sníženou kvalitu života. Přestože jsou jim nasazeny účinné léky a uplatňují se další postupy včetně dechové rehabilitace, nepovede se u některých pacientů jejich zdravotní stav zásadně zlepšit. Tato nová léčebná metoda účinně a efektivně pomůže tomuto typu pacientů trpících chronickou obstrukční plicní chorobou.

Jak se zákrok provádí?

Zákrok se provádí při běžné  bronchoskopii v celkové anestezii. Kanálem bronchoskopu je zaveden speciální jednorázový katétr, který slouží jako elektroda. Po aktivaci generátoru je na vybrané místo, resp. vybranou průdušku aplikován pulz elektrického proudu. Provádí se od periferie dostupného bronchiálního stromu až k ústí hlavní průdušky. Nejprve jsou ošetřeny všechny průdušky v jedné plíci, obvykle s měsíčním odstupem se ošetřují dýchací cesty druhé plíce. Navíc samotný zákrok je bezbolestný. o je případ i naší první pacientky, která má za sebou zatím první zákrok na pravé plíci a za měsíc jí čeká stejný postup i pro její levou část plíce. Po zákroku jsou pacienti nadále sledováni.  

Od kdy se tato léčba používá?

Bronchiální rheoplastika je horkou novinkou. První zkušenosti se datují do roku 2019. Proběhlo několik klinických studií s přesvědčivými výsledky. V následujících letech lze očekávat její plné rozšíření do běžné praxe.

Jaké jsou nevýhody, rizika této léčby?

V rámci bronchoskopií jde zřejmě o jednu z nejšetrnějších možností, jak léčit nemocnou sliznici dýchacích cest. Někteří nemocní mohou trpět po ošetření vykašláváním malého množství krve či přechodným zhoršením chronické bronchitidy. Je třeba si ale uvědomit, že tyto potíže jsou dočasné a zvládnutelné a jasně převažuje výsledný efekt léčby – tedy zlepšení příznaků (snížení kašle a vykašlávání hlenu), zlepšení plicních funkcí a zlepšení celkové kvality života. Efekt léčby je navíc dlouhodobý.

VÍCE o Plicní klinice 1. LF UK

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.