- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Jak se operuje morbidně obézní pacient? Robotická operace při morbidní obezitě (ČRo – Radiožurnál)
Termín „morbidní obezita“ se používá u lidí, kteří se dostanou na škále tělesné hmotnosti úplně nejvýš. Poměr jejich váhy a výšky přeskočil normu, nadváhu i obezitu prvního a druhého stupně. Právě morbidně obézní pacientku úspěšně operovali gynekologové teď v květnu v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, a to pomocí robotického systému. Takový zákrok bývá komplikovaný kvůli vrstvám tuku i přidruženým nemocem, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo problémy se srdcem.
„Tohle je zatím naše nejtěžší pacientka. Měří kolem 170 centimetrů a váží téměř 150 kilo,“ přibližuje lékařka z gynekologicko-porodnického oddělení pražské FTN Nora Romsauerová. Hodnota body mass indexu (BMI), tedy indexu tělesné hmotnosti vzhledem k váze a výšce, dosahuje u pacientky hodnoty 50. O morbidní obezitě přitom lékaři hovoří ve chvíli, kdy má BMI hodnotu nad 40. Sedmdesátiletá žena podstoupí odstranění dělohy, tzv. hysterektomii. Důvodem je přednádorový nález a s ním spojené riziko rakoviny. „Budeme bojovat s hmotou a budeme se snažit, aby výkon byl co nejkratší vzhledem k náročné anestezii,“ vysvětluje těsně před operací lékařka, v čem bude zákrok jiný.
Pomůže robot a fyzická síla
„Připravíme operační pole, zavedeme porty, kterými potom posouváme nástroje, a začneme připravovat dokování robotického systému,“ popisuje lékařka. „Čtyřramenný robotický systém da Vinci se primárně snažíme používat v komplikovanějších případech a u těchto obézních pacientek, kdy nám robotická ramena výrazně usnadňují práci, urychlují operaci, a tím vlastně zlepšují celkový výsledek pro pacientku,“ vysvětluje Nora Romsauerová.
Obezita pacientky komplikuje i zavádění nástrojů do břicha: „Je potřeba fyzická síla – vidíte, že to vyžaduje sílu tří lidí. Ta hmota omezuje viditelnost a stěžuje operační podmínky,“ dodává lékařka a usedá ke konzoli, aby začala na dálku pomocí joysticků prozkoumávat břišní dutinu pacientky. „Teď mám kontrolu nad nástroji. Tady vidíme dělohu, která je přirostlá k okolnímu tuku a střevu. Vidíme, že tuk je nejen zvenku, ale i na útrobách. Tady bojujeme s tukem přirostlým na břišní stěnu,“ popisuje.
Trápení pro lékaře, riziko pro pacientku
Běžné odstranění dělohy trvá maximálně hodinu, u obézní pacientky se čas násobí. Nora Romsauerová mění nástavce a postupně odřezává dělohu: „Oddělili jsme dělohu od pochvy, dost obtížně, a vytáhneme ji z dutiny břišní. Pak bude následovat dost komplikované šití pochvy.“
Nora Romsauerová je jednou ze čtyř žen v Česku, které provádějí gynekologické zákroky pomocí chirurgického robotického systému. Po zhruba 90 minutách náročného robotického operování je děloha velikosti hrušky mimo tělo pacientky.
VÍCE v článku
VÍCE o robotickém centru
Zdroj: ČRo - Radiožurnál
Datum vydání: 25.5.2024
Autor: Veronika Hlaváčová