Nosní polypy

Nosní polypy jsou výchlipky vyrůstající z vedlejších dutin nosních a šiří se na sliznice nosu.

Příčina vzniku není přesně známá, ale většinou se vyskytují na podkladě alergického zánětu.

Často je nacházíme u pacientů s astma bronchiale či u pacientů s nesnášenlivostí Aspirinu, Ibuprofenu či Diclofenacu, a též u dětí s cystickou fibrosou či s poruchou pohyblivosti řasinek.

Polypy jsou buď solitární, ojedinělé, častěji je nalézáme oboustranně, ale ani jednostranný nález není výjimkou. V tomto případě odesíláme odebraný vzorek k histologickému rozboru.


Příznaky

Přítomnost nosních polypů se projevuje zhoršenou nosní průchodností až neprůchodností, zhoršeným dýcháním nosem, sekrecí z nosu, zpočátku vodnatou, později, když obturují vývody z vedlejších dutin nosních, s příměsí hnisu. Mohou se objevit bolesti hlavy, porucha čichu, chrápání, vysychání sliznic dutiny ústní a hltanu v důsledku dýchání ústy.
Neléčená nosní polyposa může zhoršovat průduškové astma.


Diagnostika

Nosní polypy diagnostikujeme pomocí nosního zrcátka (přední rinoskopií) a optikou (rinoendoskopie). Doplňujeme zobrazovací metody – RTG či CT vedlejších nosních dutin k posouzení rozsahu a ozřejmení vývodů vedlejších nosních dutin, a to hlavně při recidivách.


Léčba

Zpočátku a při malém nálezu postupujeme konzervativně. Nitrosvalově aplikujeme injekci s kortikoidy, po nichž na přechodnou dobu pociťuje pacient úlevu. Předepisujeme antihistaminika a nosní sprej též s obsahem kortikoidů, který má protizánětlivé a antiedematosní účinky. Někdy provádíme tzv. medikamentosní polypectomii - podáváme kortikoidy v podobě tablet Prednisonu 10mg po dobu 2 týdnů.

U rozsáhlejších nálezů a recidiv je na místě léčba chirurgická. Při výkonu, jež se provádí v celkové anestezii, odstraňujeme polypy pod endoskopickou kontrolou pomocí klíštěk a shaveru (mikrodebridoru). Po operaci je třeba dlouhodobě používat nosní sprej s kortikoidy, aby se minimalizovalo riziko recidivy.


Bohužel někdy i přes dobře provedený operační zákrok a dlouhodobě užívanou kortikoidní terapii nalézáme nosní polypy u pacientů opakovaně a je třeba operační zákrok provést několikrát po sobě.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.