Léčba chrápání

Častou příčinou chrápání je omezená průchodnost horních cest dýchacích (v dutině nosní hypertrofie sliznic dolních skořep, deviace septa nosního, dále uvolněné měkké patro a prodloužená uvula, hypertrofie krčních mandlí (zejména u dětí), hypertrofie kořene jazyka).

Léčba využívá cílené termoterapie ke zmenšení velikosti cílových míst nosních průchodů – RFITT mukotomie, hltanu – RFITT mikrouvulopalatoplastika, dále RFITT kořene jazyka či krčních mandlí. To znamená přímé odstranění příčiny zhoršené průchodnosti nosní, chrápání, nebo kombinovaných obtíží.

Před provedením samotného výkonu nezbytné odborné a rozsáhlé ORL vyšetření.

Pokud je problém v nosní neprůchodnosti, provádějí se klasické operace přepážky nosní nebo RFITT zvětšených dolních skořep. Operace nosní přepážky se provádí v  celkové anestézii. (Počítejte přibližně s  2-3 dny hospitalizace a 2 týdny pracovní neschopnosti.)

RFITT dolních skořep je výkon, který lze provést jak v lokální, tak i celkové  anestézii a trvá kolem 10-15 min.

Pokud je příčina v nadměrně zvětšených krčních mandlích (zejména u dětí), je možné provést RFITT zvětšených krčních mandlí (dříve byly prováděny klasické výkony částečného či úplného odstranění krčních mandlí, tyto však již nejsou u dětí doporučovány).

RFITT krčních mandli provádíme v celkové anestézii (u dětí). Je-li problém v oblasti  měkkého patra, provádí se tzv. RFITT mikrouvulopalatoplastika (kombinované ošetření měkkého patra a prodloužené uvuly a je takto možno provést ošetření jednotlivých oblastí).

Výběr druhu operace a rozsahu výkonu  záleží na výsledcích důkladného komplexního ORL vyšetření, dle tíže obtíží event. ještě dle vyšetření ve spánkové laboratoři.

Výhodou pro pacienty je maximální šetření povrchu sliznic, výkon je zatížen minimálním krvácením, minimálním pooperačním dyskomfortem (pocit cizího tělesa, mírný otok, slabá bolest v ošetřených oblastech), krátkodobá rekonvalescence.

Zákrok lze dle potřeby opakovat.


Problémem zůstává fakt, že zdravotní pojišťovny nereagují dostatečně na vývoj medicínské technologie a hradí pouze klasické způsoby provedení jednotlivých výkonů, bez použití moderní technologie (Olympus Celon). Z tohoto důvodu jsme nuceni za výkon vybírat uvedený poplatek, kterým je alespoň zčásti hrazeno použití pojišťovnou neproplácených přístrojů včetně jednorázových koncovek a dalšího spotřebního materiálu, nutného k provedení výše popsaných operačních výkonů.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.