Epistaxe (krvácení z nosu)
Krvácení z nosu vzniká nejčastěji v důsledku poranění v přední části nosu, kde se nachází bohatá cévní pleteň. Obvykle se jedná o velmi drobné krvácení, které zpravidla samo ustane a nebývá provázeno velikou krevní ztrátou. Při nachlazení, rýmě a virose bývá sliznice nosu překrvená, a tudíž také náchylná ke krvácení.
Vlivem úrazu, např. úderem do nosu při potyčce či během dopravních nehod nebo v rámci nejrůznějších sportů, si může pacient také všimnout, že krvácí z nosu. To většinou již vyžaduje ošetření v ORL ambulanci.
Také pacienti užívající preparáty „na ředění krve“ (antitrombotika Anopyrin, Warfarin apod.) a léky na zlepšení prokrvení (vasoaktiva, vasodilatantia) mohou častěji trpět epistaxí. Opatřením, jak toto krvácení pomoci zastavit, je vysazení léku na dobu minimálně dvou dnů, ale jen se souhlasem lékaře, který zmiňované léky pacientovi ordinoval.
Dalšími stavy provázenými krvácením z nosu jsou hypertenze (vysoký krevní tlak), gravidita a hormonální nerovnováha, aterosklerosa, poruchy krvácivosti a srážlivosti, cizí tělesa či nádory v nose.
Vyšetření
přední rinoskopie (vyšetření nosu zrcátkem), event. rinoendoskopie (vyšetření nosu optikou).
Léčba
První pomoc
– poloha vsedě v předklonu, nelehat si, nezaklánět hlavu, stisknout křídla nosu k sobě na dobu minimálně 3minut, přiložit studené obklady na zátylek a kořen nosu, krev z úst vyplivovat, nepolykat (prevence zvracení).
Ošetření lékařem
– menší krvácení - anemisace (vložení vatových smotků se Sanorinem do nosu), chemokoagulace (ošetření krvácejícího místa pomocí dusičnanu stříbrného), elektrokoagulace (ošetření pomocí kauteru).
– větší krvácení - odsátí krve z nosu, přední mastná tamponáda vazelínovými tampony na dobu dvou dnů, zadní balonková tamponáda na dva dny.
A v neposlední řadě je třeba řešit příčinu vzniku krvácení z nosu, to znamená vysadit léky na ředění krve na omezenou dobu, kompenzovat krevní tlak, odstranit cizí těleso či nádor z nosu nebo reponovat zlomeninu nosních kostí.