Thomayerova nemocnice se zúčastnila festivalu Open House Praha a zpřístupnila tak veřejnosti podzemní chráněný kryt – KO 17

07.09.2020

Thomayerova nemocnice se již poněkolikáté zúčastnila festivalu OPEN HOUSE PRAHA, který letos slavil své šesté výročí. V rámci dne otevřených dveří tak zpřístupnila veřejnosti podzemní chráněný kryt – KO 17, který slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací. Během víkendu kryt navštívilo více než 700 lidí. Stavba krytu byla započata v 50. letech minulého století a byla dokončena o deset let později v době tzv. studené války. Šlo o utajený objekt a byl přísně chráněn. Veřejnosti byl poprvé otevřen až na začátku 90. let. Kryt byl aktivně využit např. při povodních v roce 2002, kdy pomohl přečkat toto náročné období seniorům z Karlína. Při oslavách příchodu Nového roku v letech 1999/2000 v něm zase bylo provizorně otevřeno detoxikační pracoviště pro lidi, kteří to přehnali s pitím alkoholu. Kryt - KO 17 se nachází mimo zátopovou oblast Vltavy a je umístěn za pavilon K.

Objekt je velice často využíván také pro různá záchranná cvičení hasičů či příslušníků Policie ČR a je vyhledáváním místem pro české i zahraniční filmové produkce. V krytu se uskutečnila i řada prohlídek pro zahraniční hosty (např. velení Texaské národní gardy, zástupci Pentagonu či NATO) a přítomní hosté se shodli na tom, že tento kryt je nejlepší stavbou tohoto typu v Evropě.


A proč označení KO 17?

Jedná se o kryt ochranný s kapacitou pro až 170 osob v případě hrozby například chemického nebo jiného nebezpečí. K okamžitému zprovoznění je v něm připraveno 72 lůžek a do úplné pohotovosti je připraven do 60 minut. Objekt KO 17 má třídu odolnosti IV. a poskytuje úplnou ochranu při plné izolaci od okolního prostoru po dobu min. 26 hodin. Kryt má tři podlaží a je plně vybaven pro zdravotnické účely vč. filtroventilačního zařízení, zásob kyslíku a pohlcovačů CO2, nádrží na pitnou vodu o obsahu 48 tis. litrů, studenou užitkovou vodu, napojení na telefony areálu i veřejnou telefonní síť. V krytu lze v plném rozsahu použít i počítačovou síť vč. internetu a je vybaven vlastním dieselagregátem. Veškeré zdravotnické vybavení je plně funkční, i když některé z nich pamatuje ještě doby dávno minulé. Léky jsou pravidelně kontrolovány vč. revizí veškerého technického a přístrojového vybavení.


Technická data kryt - KO 17:

  • Konstrukce:  železobeton monolitický
  • Třída odolnosti: IV
  • Doba izolačního provozu: min. 26 hodin
  • DA: S 6110 (66 kW, kVA 80)
  • Zastavěná plocha: 1243 m2
  • Náklady na stavbu v roce 1952: 11,5 mil. Kč
  • Realizace stavby: 1952-1962

Vedení TN děkuje organizátorům festivalu Open House Praha za spolupráci a realizaci uvedené události. Poděkování patří také pracovníkům TN ze správy krytu, kteří zabezpečili víkendové prohlídky objektu.

Vaše TN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.