- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Rozhovor s MUDr. Vejmelkou - Tělesnou teplotu ovlivňuje řada věcí. Zvýšit se může z rozčilení i lhaní (ČRo)
Tělesná teplota se v průběhu dne mění. „Rozdíl může být klidně 0,5 °C, někdy až 1 °C. Nejnižší teplota je zhruba dvě hodiny před probuzením, mezi pátou a šestou hodinou večerní je teplota naopak nejvyšší,“ říká MUDr. Jiří Vejmelka z Interní kliniky 3. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), který poskytl rozhovor pro Český rozhlas Střední Čechy v pořadu Vesele a zdravě.
Teploměr by rozhodně neměl v domácí lékárničce chybět. Normální teplota je mezi 36 °C a 37 °C. „Samozřejmě je to individuální. Někdy je rozmezí mezi 35,9 až 37,1 °C. Také záleží, v jaké části těla se měříme,“ říká lékař. Pokud má někdo běžně teplotu na spodní hranici normy, tedy kolem 36 °C, může teplotu lehce přes 37 °C už považovat za velmi nepříjemnou.
Příčiny teplot
Teplotu ovlivňuje řada věcí. Nejčastější příčinou je vstup cizího mikroorganismu do těla. Může být ale vyšší i při autoimunitních chorobách, jako je revmatická horečka, nebo při některých střevních nemocech.
Pinocchiův efekt
Záleží také na našem duševním stavu. Pokud máme pocit nebezpečí nebo vzteku, může se přechodně zvýšit krevní tlak a teplota. „Je to dokonce tak zajímavá reakce, že podle jedné španělské studie, když účastníci lhali, zvýšila se jim teplota kolem nosu a blízko vnitřního koutku očí. Vědci to popsali jako Pinocchiův efekt. Takže lhát se nemá. Teplota v obličeji nás na termokameře může prozradit,“ varuje s úsměvem internista MUDr. Jiří Vejmelka.
Zdroj: Český rozhlas Střední Čechy
Datum vysílání: 8.11.2024
Autor: Kateřina Cajthamlová, Patrik Rozehnal, djo