Projekt Společně se v ČR těší přízni

29.06.2016

Evropský projekt Společně, který je zaměřen na podporu správné výživy a životního stylu u těhotných a kojících maminek, slaví úspěchy. V České republice je jeho řešitelem nutriční tým Thomayerovy nemocnice.

V Praze, kde projekt probíhá primárně, se ujaly jak aktivity, jako je cvičení, tak doprovodné akce, zejména pak nakupování a vaření s nutričními terapeutkami. Zeptali jsme se proto účastnic, jak jsou s projektem spokojené. „Jen samá chvála, projekt nás neuvěřitelně motivoval,“ shodly se maminky, které se do projektu zapojily. „Dalo nám to něco nového, třeba cvičení po porodu. Nutriční terapeutky nám poradily, jak máme vařit a z čeho, jak nakupovat,“ říká Markéta Bodyová z Nízkoprahového klubu Královská louka na pražském Smíchově. „Probralo nás to, jsme opravdu „nakoplí“. Cvičení je super. Víme, jak správně dodržovat pitný režim,“ dodává Jana Demeterová ze stejného smíchovského klubu. Nejvíce si však tamní maminky pochvalují, že je projekt naučil dodržovat životosprávu, a to jak svou vlastní, tak jejich dětí. „Víme, jak mají naše děti správně jíst, co a z čeho jim vařit, aby jim to prospívalo. V obchodě už nebereme, co se nám zlíbí, pozorně čteme etikety, co jaký výrobek obsahuje a jaké jsou jeho výživové hodnoty,“ říká Jana Demeterová. „Naučila jsem se snídat ovesnou kaši a při vaření s paní terapeutkou se naučila, jak správně připravovat polévky. Bramboračku nebo polévku z brokolice. Vařím je dětem velmi často,“ říká Markéta Bodyová.

Projekt Společně je financován z fondů EU a probíhá v několika městech po celé Evropě, například britském Manchesteru, Odense a Koldingu v Dánsku, v bulharské Varně anebo v Murcii ve Španělsku. Tým v každém státě tvoří porodní asistentky, zdravotní sestry, lékaři, nutriční terapeuti nebo sociální pracovníci. Zvláštní pozornost klade zadavatel na maminky ze sociálně znevýhodněných skupin. V Česku se do projektu od loňského roku zapojilo již více než 1000 účastnic a Praha tak patří k městům s největším zájmem o tyto aktivity. „Velice mě to těší. Oproti ostatním zemím se můžeme pochlubit, že se nám podařilo pro maminky připravit více aktivit, díky kterým mohou čerpat tolik potřebné informace o správné výživě a životním stylu v době těhotenství a po porodu,“ říká nutriční terapeutka a koordinátorka projektu Společně pro Českou republiku Mgr. Jitka Tomešová z Thomayerovy nemocnice.

Maminky, které mají o aktivity projektu Společně zájem, se do něj mohou přihlásit až do konce srpna tohoto roku. Veškeré aktivity jsou pro ně zdarma. Více informací naleznou na webových stránkách projektu nebo na jeho facebookovém profilu.


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.