Napsali o nás: Za odměnu do Mekáče. Začalo očkování nejmladších, včetně budoucího prezidenta (seznam.cz)

16.12.2021

Od středy se v Česku očkuje už i nejmladší věková kategorie, děti od pěti do 11 let. Do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice přijeli rodiče asi 40 dětí, někteří neváhali jet třeba až z Tábora. „V úterý dorazily dětské vakcíny a my už dneska očkujeme, myslím, že snad jako úplně první v Praze,“ říká mluvčí nemocnice Petr Sulek. Hned na první den mají registrovaných více než 40 dětí.

„My jsme přijeli až z Tábora, protože tady se očkuje už dneska. Jel bych ale klidně až do Ostravy,“ říká jeden z tatínků, který na chodbě před ordinací čeká na svou osmiletou dceru. „Za odměnu půjdeme ještě do Mekáče,“ chlubí se Veronika, která se s maminkou vrací z ordinace. Mezi prvními se do očkování nejmladší věkové kategorie tady v Thomayerově nemocnici pustila doktorka Hana Cabrnochová z České vakcinologické společnosti. „Dneska sem přichází ti rodiče, kteří jsou rozhodnutí, neváhají a jsou vděční, že tu možnost mají,“ odpovídá na otázku, na co se jí v rámci očkování maminky a tatínkové ptají. „Chtějí to stihnout před Vánocemi, protože během svátků nebudou děti chodit do kolektivů, a snižuje se tak možnost nákazy mezi dávkami,“ dodává.

Pediatrička Hana Cabrnochová také uvádí dva hlavní benefity očkování i této nejmladší skupiny: „Je to individuální ochrana, přestože víme, že děti nemají většinou tak těžký průběh. Jde ale také o snížení rizika šíření viru, zejména ve školních kolektivech. Je to ale stále dobrovolné rozhodnutí rodičů,“ dodává.

Za odměnu hry, tablet i chlebíček

Fakultní Thomayerova nemocnice schválně organizuje vakcinaci nejmladších dětí mimo klasické očkovací centrum. Rozhodla se prozatím vyčlenit právě tuto jednu ordinaci přímo v budově dětské kliniky. „Jde hlavně o klid rodičů, kdyby se cokoliv dělo, je tu plný dům odborníků a zázemí přímo pro děti,“ komentuje mluvčí Sulek. Teplými barvami vymalované zdi, obrázky a hračky v ordinaci působí vstřícněji i pro samotné děti. I osmiletý Tobík je z očkování trochu nervózní. Svůj lehký strach skrývá tím, že baví celou čekárnu. Vysvětluje složité záhady oblíbené hry Minecraft, jejíž logo má i na tričku. Když po chvilce vychází ven, má na tváři vítězoslavný výraz. „Myslel jsem si, že to bude horší, ale bylo to v pohodě,“ svěřuje se a prozrazuje, že si Ježíškovi napsal o Xbox a milion korun a vypráví dál – až bude velký, chce se stát prezidentem. „Ještě nedávno jsi říkal, že chceš být policajt,“ oponuje maminka. „To už nechci,“ říká rozhodně Tobík. Za odměnu po očkování jdou rovnou z ordinace na chlebíček, který je v místní kantýně prý jeden z nejlepších v okolí.

VÍCE v článku

Zdroj: seznam.cz
Datum vydání: 15. 12. 2021
Autor: Eva Soukeníková

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.