Napsali o nás: Rozhovor s dětskou imunoložkou Markétou Bloomfield o tzv. multisystémovém zánětlivém syndromu u dětí po prodělané nemoci covid-19 (blesk.cz)

25.02.2021

O průběhu onemocnění covid-19 toho bylo napsáno již mnoho, a přece ne vše. Maličko stranou obecného povědomí jsou totiž následky prodělané nemoci u dětí. Těm hrozí tzv. multisystémový zánětlivý syndrom, který ty nejmladší pacienty může ohrozit na zdraví i na životě. O zkušenostech s touto nemocí pro Blesk.cz promluvila MUDr. Markéta Bloomfield, která je imunoložkou z Pediatrické kliniky 1. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze Krči.

Zákeřný koronavirus zpětně útočí na nejmenší: „Hrozí jim postižení srdce,“ říká imunoložka, která je léčí

Blesk.cz: Paní doktorko, koronavirus se v Čechách vyskytuje již rok. Od počátků se hovořilo, že nejzranitelnějšími skupinami jsou především senioři, nicméně nákaza se vyskytuje i u dětí. Jaká je frekvence onemocnění covid-19 u dětských pacientů?

MUDr. Markéta Bloomfield: „Podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je ke třetímu únorovému týdnu evidováno v ČR celkem přes 1,15 milionu osob s laboratorně prokázaným onemocněním covid-19. Z toho děti do 18 let představují přibližně 12 až 13 % nákaz. Pro srovnání, v USA se toto číslo pohybuje mezi 10 až 15 %. Výskyt onemocnění stoupá s věkem, nejvyšší je pak u adolescentů.“

Zjara loňského roku se obecně uvádělo, že děti mívají mírnější průběh onemocnění. Lze po roce říci, že je tomu tak?

„Domácí i zahraniční zkušenosti jednoznačně ukazují, že naprostá většina nákaz nemocí covid-19 má u dětí mírný průběh a často jsou děti skutečně zcela bez příznaků. Od poloviny listopadu 2020 se ale i v ČR začaly objevovat případy dětí, u nichž po nákaze SARS-CoV-2 nastala vážná komplikace, tzv. multisystémový zánětlivý syndrom u dětí (MIS-C) neboli syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí asociovaný s covid-19 (PIMS-TS).“

Co je to multisystémový zánětlivý syndrom?

„Jde o soubor příznaků způsobený neadekvátní reakcí imunitního systému na předchozí přítomnost viru SARS-CoV-2 v organismu. Nejedná se o onemocnění, které způsobuje sám virus, ale o souhru infekce a nesprávné, respektive příliš silné imunitní reakce, kterou infekce vyvolá. V současné době nejsou známé žádné rizikové faktory rozvoje syndromu a nedá se předvídat, u kterých pacientů vznikne. Až v 70 % případů jsou postiženy dříve zcela zdravé děti.“

Které příznaky by rodiče neměli zanedbat? Na co si dát pozor?

„Horečky mohou být provázeny vyrážkami různého vzhledu, zarudnutím sliznic, jazyka, rtů, spojivek obou očí, kůže dlaní a plosek nohou, zvětšením uzlin a velmi často i zažívacími obtížemi, tj. bolestmi břicha, zvracením nebo průjmy, což může být zpočátku matoucí. Vzhledem k bolestem břicha může vzniknout například podezření na zánět slepého střeva. Ke správné diagnostice je nutné včasné vyšetření lékařem, nezbytné je vždy vyšetření krve.“

VÍCE v rozhovoru na blesk.cz

Zdroj: blesk.cz
Datum vydání: 25. 2. 2021
Autor: David Zima

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.