Napsali o nás: Reportáž - Jako suchý zip. Příznaky idiopatické plicní fibrózy by lidé neměli zaměňovat s následky po covidu (ČT24)

20.10.2022

Pneumologové varují před záměnou postcovidového syndromu s jinou plicní nemocí. Nejčastěji s idiopatickou plicní fibrózou (IPF). S nemocí se léčí stovky lidí, další o ní neví. Pokud se ale neodhalí včas, pacienti nedostanou správnou léčbu a doba dožití se zkrátí. Příčiny vzniku IPF lékaři neznají, může jimi být genetika a vnější vlivy, jako je znečištěné prostředí nebo kouření. Od začátku koronavirové pandemie pneumologové také zkoumají vliv prodělání covidu-19 právě na vznik fibróz.

IPF poškozuje plicní sklípky, mění jejich jemnou tkáň na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Ubývá tak plochy na dýchání a nemocným kyslík nestačí. První příznaky jsou nenápadné, pacienti se zadýchávají do schodů, později i při chůzi nebo hovoru. Neléčení mají problémy se vůbec nadechnout.

Nádech připomíná chůzi po zmrzlém sněhu

Jenže mnozí problémy neřeší nebo je zaměňují za postcovidové potíže. Přitom idiopatickou plicní fibrózu lze odhalit poslechem už u praktického lékaře. „To, že má pacient IPF, lze poměrně snadno poznat při poslechu plic fonendoskopem. Při nádechu a výdechu se ozývá zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu. Lze jej také přirovnat k rozepínání suchého zipu,“ popsala předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy z České pneumologické a ftizeologické společnosti MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., která působí také na Plicní klinice I. LF UK ve FTN.

VÍCE v článku

Zdroj: ČT24
Datum vydání: 17. 10. 2022
Autor: jab

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.