Napsali o nás: Proč muži nechodí na preventivní vyšetření? Roli hraje stud a ego, říká urolog Zachoval (Blesk.cz)

08.11.2023

Se začátkem listopadu si muži nechávají narůst knír. Startuje totiž charitativní akce s názvem Movember, která má zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména o rakovině prostaty. Tou ročně v Česku onemocní 8 tisíc mužů a 1500 umírá. Předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v pořadu Epicentrum upozornil, že Movember není o změně vzhledu, ale zejména o motivaci pro muže, aby nezanedbávali prevenci. Ti se ale vyšetření prostaty obávají. Lékař prozradil, zda je tento strach oprávněný.

Prof. Roman Zachoval v pořadu Epicentrum uvedl, že se domnívá, že povědomí o tom, co je vlastně Movember, je u nás velké. Navíc dodal, že díky Movemberu urologové pozorují vyšší nárůst zájmu o vyšetření prostaty. Přesto připouští, že je určitá skupina mužů, kteří se vyšetření obávají a na prohlídky nechodí.

„Důvody, proč muži nechodí na preventivní prohlídky, jsou dva. Je to stud a obavy z vyšetření, protože muži nejsou na rozdíl od žen zvyklí chodit na preventivní prohlídky a pak je to vyšší ego, protože muži si často nepřipouští, že by jim mohlo něco být,“ vysvětluje lékař neochotu mužů se nechat vyšetřit. Přesto se podle něj není čeho obávat.

Vyšetření prostaty není nic hrozného

„Klasická urologická prohlídka spočívá v celé řadě úkonů, včetně pohmatového vyšetření prostaty, které není úplně příjemné, ale nic hrozného to není,“ uvedl prof. Zachoval. Upozornil, že od ledna roku 2024 startuje v Česku nový screeningový program rakoviny prostaty, kdy bude proveden pouze krevní odběr. „Pokud tedy muž nechce být kompletně vyšetřen a chce pouze preventivní prohlídku, tak přijde pouze na odběr,“ upřesnil lékař.

Z krve bude zjištěn nádorový marker, který se jmenuje PSA – prostatický specifický antigen. Pokud bude výsledek příznivý, tedy PSA pod hodnotu jedna, může muž znovu přijít na kontrolu až za 4 roky. Pokud by mělo hodnotu PSA jedna až tři, bude muž pozván na kontrolu za 2 roky. A pokud bude PSA vyšší než 3, tak bude odeslán k urologovi a ten podle dalších vyšetření rozhodne, zda si pozve pacienta za rok, nebo jej pošle na magnetickou rezonanci.

VÍCE v článku

Zdroj: Blesk.cz
Datum vydání: 1. 11. 2023
Autor: ula

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.