- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
FTN hlavním pořadatelem prestižního 10. roč. Evropského testikulárního nádorového workshopu v Praze

Ke konci loňského roku se v Praze konal jubilejní 10. ročník Evropského testikulárního nádorového workshopu / 10th European Testicular Tumor Workshop. Hlavním organizátorem odborné konference byla FTN zastoupená Onkologickou klinikou 1. LF UK a FTN. Spoluorganizátory byly 1. a 2. LF UK, Rigshospitalet and University of Copenhagen, LF Univerzity Komenského v Bratislavě, a Perlman School of Medicine, University of Pennsylvania. Jednalo se o celosvětově jedinou mezinárodní akci věnovanou výzkumu a léčbě tzv. testikulárních nádorů (nádory varlat). Nádory varlat jsou nejčastějším maligním onemocněním u mužů mezi 15–35 lety. Nejčastějším příznakem nádoru je jednostranné nebolestivé zvětšení varlete, které si pacient může sám nahmatat. Pravidelná ,,samovyšetření " jsou proto velmi důležitá!
Přestože jsou testikulární tumory (nádory varlat) nejčastějšími solidními malignitami mladých dospělých mužů a nejčastější příčinou jejich úmrtí na nádorové onemocnění, dlouhodobě stojí mimo větší pozornost odborné i laické veřejnosti. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních nádorů nedošlo v jejich léčbě po dlouhá desetiletí k žádnému významnému pokroku, především pro ně stále nemáme k dispozici žádnou účinnou formu cílené terapie ani vhodné klinické studie. Workshop byl tak zcela mimořádnou příležitostí pro sdílení nejnovějších poznatků z preklinického výzkumu i zkušeností z klinického managementu těchto pacientů a plánování společných multicentrických projektů, které by tuto dlouhodobě nepříznivou situaci mohly konečně změnit.
Konference se zúčastnila naprostá většina předních světových expertů zabývajících se testikulárními nádory a její program pokryl komplexně danou problematiku, od incidence a etiopatogeneze těchto nádorů, molekulárně-biologické podstaty jejich vývoje a vzniku cisplatinové rezistence, přes nové biomarkery a diagnostické přístupy, optimální terapii u jednotlivých stádií a nové léčebné možnosti, až po management pozdních následků léčby včetně poruch fertility a sekundárních nádorů. Úvodní řeč přednesl virtuálně profesor Lawrence Einhorn (Indianapolis, US). S jeho jménem je trvale spjatá kombinovaná chemoterapie na bázi cisplatiny, kterou jako první navrhl pro léčbu testikulárních tumorů a která od 80. let minulého století až dosud zachránila bezpočet životů pacientů s nádory varlat, včetně známého cyklisty Lance Armstronga a spousty dalších.
Vedení FTN chce ještě jednou poděkovat všem, kdo se na přípravě, organizaci a podpoře této odborné konference spolupodíleli. Poděkování patří hlavně také zástupcům naší Onkologické kliniky za realizaci a záštitu celé akce.
Více o testikulárnímu tumoru:
Nádory varlat jsou nejčastějším maligním onemocněním u mužů mezi 15–35 lety. Jsou vůbec nejčastějším nádorem diagnostikovaným v této věkové kategorii. Nejčastějším příznakem nádoru varlete je jednostranné nebolestivé zvětšení varlete, které si pacient může sám nahmatat. Pravidelná "samovyšetření" jsou proto velmi důležitá. Tumor je tvrdý, jeho povrch je nerovný, hrbolatý. Jen ve 20% je prvním příznakem bolest z důvodu krvácení do tumoru, jeho nekróza nebo torze nádorově změněného varlete.
VÍCE v článku MEDICAL TRIBUNE
VÍCE o Onkologické klinice ve FTN