Fakultní Thomayerova nemocnice bude centrálním místem pro výdej léku bamlanivimab od spol. Eli Lilly

16.02.2021

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN)  bude centrálním místem pro výdej léku - tzv. bamlanivimab prodávaný jako BAMLAN od americké společnosti Eli Lilly. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví došlo ve velmi krátké době již i k podpisu smlouvy o jeho zakoupení a ještě během února bude lék dovezen do FTN. V první fázi by se mělo jednat přibližně o 500 dávek léku a v následujících měsících bude postupně docházet k navýšení dodávek.

Lék bude nejdříve centrálně distribuován do lékárny ve FTN. O způsobu jeho poskytnutí do ostatních zdravotnických zařízení se teprve bude jednat, a to podle zájmu, který bude vycházet z indikačních kritérií vytvořených odbornou skupinou při Min. zdravotnictví. V současné době se připravují podmínky úhrady léku ze strany pojišťoven.

Blíže o léku:
Jde o monoklonální protilátku bamlanivimab, která je namířena proti viru a tím znemožňuje vstup viru do buněk a zmenšuje rozsah poškození plicní tkáně. Podle společnosti Eli Lilly protilátka omezuje riziko hospitalizace s vážným průběhem nemoci covidu-19 a smrti o 70 procent. Pacientovi se podává jedna dávka nitrožilně, a to ambulantně při urgentních příjmech nemocnic. Protilátka napodobuje chování imunitního systému. Váže se přímo na S-protein koronaviru a brání tak jeho napojení na buňku.

Lék je určen:
Lék je určen pro pacienty s počínajícím covidem, kteří mají navíc rizikové faktory pro rozvoj závažného onemocnění. Je vhodný zejména pro lidi s oslabenou imunitou, ať už primárně nebo z důvodu přidružených nemocí či transplantace, kteří nemají dost protilátek proti viru. Lék není určen pro pacienty, kteří mají již rozvinutý zápal plic a potřebují kyslík.

VÍCE na webu MZČR

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.