Peritonsilární absces

Je nejčastější komplikací angíny. Projevuje se bolestí v krku, hlavně při polykání, sníženou schopností až nemožností polknutí tekutiny i tuhé stravy, teplotou, huhňavou řečí, zvýšeným sliněním, dechovými obtížemi či vázne otevírání úst.


Vyšetření

vyšetření dutiny ústní pomocí špátle, event. vyšetření hrtanu k posouzení nálezu v oblasti dechové štěrbiny (ne vždy možné pro otok a nemožnost otevření úst).
Nalézáme asymetrii patrových oblouků, přední patrový oblouk je vyklenutý a vyplněn hnisem. Může být oteklý čípek (uvula) na měkkém patře a zvětšené lymfatické krční uzliny.


Léčení

První výskyt
– incize a dilatace abscesu (místním znecitlivění rozříznutí abscesu a rozšíření místa řezu za účelem vypuštění hnisu) - dilatace denně do normalizace nálezu, antibiotika
– nejlépe podaných nitrožilně či nitrosvalově, péče o dutinu ústní, léky na bolest a horečku, pitný a klidový režim.

Opakovaný nález
– odstranění postižené patrové mandle v celkové anestezii.


Pacient s nálezem peritonsilárního abscesu by měl být vzhledem k možným komplikacím a event. zhoršení celkového stavu i lokálního nálezu hospitalizován. Výhodou je též možnost podání tekutin a léků snižujících teplotu nitrožilně a rychlejší zlepšení stavu v důsledku celkově podávaných antibiotik.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.