Napsali o nás: Rozhovor s prof. Martinou Vašákovou - Covidu se líbíme, musíme ho začít brát jako fakt, říká profesorka (seznamzpravy.cz)

29.03.2021

Rozhovor s prof. MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D., přednostkou Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN o léku bamlanivimabu a dalších možnostech léčby nemoci covid-19. Máme nadějné léky, Češi by ale jako ochranu před virem měli především zhubnout, říká expertka. Lék bamlanivimab se osvědčil, navíc jsme u pacientů nepozorovali vedlejší účinky, chválí jeden z léků proti koronaviru přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.

Ještě větší očekávání mají lékaři od léku regeneron, jehož první balení v pátek dorazila do Česka. Naopak ivermektin nemá podle Vašákové žádný prokázaný účinek. Lékařka se podílí i na vývoji českého léku, zatím ale není ve finální fázi, jak tvrdil premiér Andrej Babiš. „Nicméně česká věda nestojí stranou. Nečekáme, až nám spadne něco do klína z těch úžasných západních zemí,“ říká Vašáková v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jaké léky v boji proti covidu byste označila za ty nejlepší, které se osvědčily?

Především monoklonální protilátky proti covidu, které jsou určeny pro lidi s vysokým rizikem rozvoje těžkého onemocnění. Jde o protilátky, které ten virus odchytí a brání mu ve vstupu do buňky. Je důležité podat je včas čili optimálně do 3 dnů od pozitivity a do 7 dnů od začátku klinických příznaků. Týká se to především rizikové populace zejména obézních pacientů. Pak se to týká lidí, kteří jsou v transplantačním programu, mají třeba selhání ledvin, chronické srdeční selhání, chronické plicní nemoci, těžké astma nebo lidé, co berou léky potlačující imunitu.

Mluvíte tedy o léku bamlanivimab?

Ano, je tou první protilátkou, kterou máme. Očekáváme další, tam se ale zpozdily dodávky. Takže zaplať pánbůh za bamlanivimab, který máme. Lék je už dostupný ve více než 60 nemocnicích v Česku. Ale musím zdůraznit, že nejlepší nefarmakologická prevence je snaha o optimalizaci tělesné hmotnosti. Tři čtvrtě roku víme, že cílová populace covidu je obézní člověk a myslím si, že je nedostatečně kladený důraz, aby lidé byli velmi významně motivováni ke změně stravovacích návyků, aby se nestali tak lacinou kořistí pro koronavirus. My v podstatě v intenzivní péči a na ARO až na výjimky nevidíme lidi s normální tělesnou hmotností.

V Thomayerově nemocnici už lék dostalo 60 lidí. Osvědčil se?

Ano, osvědčil se. U všech těch lidí došlo k tomu, že se nerozvinulo těžké onemocnění.

Zaznamenali jste u bamlanivimabu negativní účinky?

My jsme je nepozorovali u nikoho. Vím, že v Motole pozorovali alergickou reakci u jednoho pacienta, který si tedy ne kvůli covidu, ale kvůli reakci poležel a pak šel asi druhý den domů. Jinak je to podání podle mého soudu bezpečné a skutečně zabraňuje vzniku těžké nemoci.

Léku bamlanivimab bylo dovezeno do ČR tři tisíce dávek, na skladě je stále téměř dva tisíce dávek. Proč o lék nemají zájem všechny nemocnice?

Neznalost, nicméně ta neomlouvá, ekonomika. Prostě mají pocit, že to pacientům dávat nemusí. Myslím si, že by každý občan měl mít stejný přístup ke zdravotní péči podle posledních poznatků a beru to tak i v případě bamlanivimabu.

Do Česka by měl dorazit nový lék, směs monoklonálních protilátek od firmy Regeneron, bude to také důležitý lék proti covidu? (První balení dorazila v pátek - pozn. red.)

Měl by být o něco nechci říct lepší - my jsme spokojení s efektem bamlanivimabu - ale měl by to být mix dvou protilátek s šancí chytit i ty viry, které budou třeba mutované.

VÍCE v rozhovoru

VÍCE o bamlanivimabu

Zdroj: seznamzpravy.cz
Datum vydání: 28. 3. 2021
Autor: Jaroslav Gavenda

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.