Napsali o nás: Rozhovor s prim. Šimkovou - Cestovatelský průjem může být i fatální: Na co si dát pozor a kdy se vydat k lékaři? (Blesk.cz)

09.08.2023

Nejčastější zdravotní komplikací, která Čechy postihne přimo na dovolené, nebo po návratu, je průjem. Podle MUDr. Stanislavy Šimkové, primářky Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), by cestovatelský průjem neměli podceňovat senioři, děti a imunitně oslabení jedinci. Zároveň uvedla, že na cestovatelský průjem většinou nezaberou léky, ale přísná dieta a zavodňování. Proč nepomůže kola nebo piškoty? A kdy se vydat s průjmem k lékaři?

Podle MUDr. Šimkové se infekční průjmy dělí podle původců. „Existují průjmy virové, bakteriální a parazitální. Bakteriální se dále dělí podle toho, jaký patogen je vyvolá - jako např. salmonela, shigela, kampylobakter, případně může vyvolat průjem u člověka toxin, který produkují některé bakterie přímo v jídle,“ vysvětlila Blesk Zprávám primářka Šimková.

Pokud se chcete cestovatelskému průjmu vyhnout, je zásada nepít v dané zemi vodu z kohoutku. Pokud se stravujte v hotelu, měli byste se vyhýbat těm typům jídel, které je třeba omývat - tedy např. zelenině, kterou je lepší konzumovat tepelně upravenou. „Problém může být i krájené ovoce. Netušíte, jak to vypadá v kuchyni, co se na krájení používalo, jaký nůž a prkénko, proto je lepší dopřát si ovoce, které si oloupete sami,“ radí MUDr. Šimková.

Pozor na pouliční stánky

Zároveň platí, že není vhodné, abyste se stravovali v restauracích či u pouličních stánků, kde nevíte, zda byly dodrženy hygienické předpisy a zda byly použity čerstvé potraviny a nepřepálené tuky. „Pokud se chcete stravovat u stánku, měli byste se dívat prodavačům na ruce. Často berou do rukou peníze, kterými pak sahají na jídlo. Také by bylo dobré nebrat si v oblastech, kde je vedro, už hotové potraviny, např. maso, nevíte, jak dlouho tam leželo,“ upozorňuje primářka.

Lamblióza na Novém Zélandu

Každá země má navíc svá specifika, která byste si měli předem ověřit. Že byste neměli pít vodu z kohoutku v Egyptě, ví asi každý turista. „Ale např. na Novém Zélandu máte v každém kempu napsáno upozornění, že nemáte používat vodu, ani na čištění zubů. Je to z toho důvodu, že v zemi je hodně ovcí, které mají prvoka, který se nazývá lamblie. Požití vody samozřejmě může způsobit zdravotní potíže,“ vysvětluje MUDr. Šimková.

Nenechávejte jídlo dlouho na sporáku

Průjem, který vás může velmi potrápit, nemusíte chytit jen v cizině. Stačí, když si vyrazíte po Česku a s přáteli si dopřejete letní grilování. „Když se maso řádně nepropeče, je zde nebezpečí kampylobakteriózy. Ale nejde jen o nepropečené maso. Je třeba si dávat pozor, na čem a čím syrové maso krájíte. Prkénka a nože na syrové maso byste neměli následně používat na krájení např. zeleniny nebo chleba. Stejně tak i doma byste měli mít na maso pouze jedno prkénko či nože,“ varuje primářka Infekčního oddělení.

VÍCE v rozhovoru: Cestovatelský průjem: Na co si dát pozor a kdy se vydat k lékaři? | Blesk.cz

Zdroj: Blesk.cz
Datum vydání: 9. 8. 2023
Autor: ula

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.