Textové pole: Laboratorní ukazatele zánětu
Laboratorní ukazatele zánětu mají různou dynamiku i specificitu k různým typům zánětu.

 

 

C-reaktivní protein (CRP)

Jeho funkcí je opsonizace a imunitní obrana (homologie části molekuly s IgG). Koncentrace v krvi u zcela zdravého jedince jsou obvykle menší než 1 mg/l. K vzestupu koncentrace dochází za 69 h s maximem za 24–48 h, normalizace za 37 dnů. Nejvýraznější změny jsou u bakteriálních systémových infekcí. K vzestupu však dochází také pooperačně, u nádorových a jiných systémových onemocnění i u jiných zánětů. Mírně zvýšené koncentrace nad horní referenční mez jsou známkou přítomnosti systémového zánětu a jsou negativním kardiovaskulárním rizikovým faktorem. Až na specifické indikace (viz SM-FTN Racionální indikace laboratorních vyšetření) není doporučeno vyšetřovat CRP a PCT rutinně u zánětlivých onemocnění současně.

Indikace: 

-         vstupně u nejasných zánětlivých stavů - k rozlišení typu patogenu (bakteriální x virový původ) a míry reakce

-         při sledování efektu ATB terapie: vyšetření za 24 h a 48 h po nasazení terapie, při zlepšování klinického stavu je další kontrola vhodná až při dimisi/ukončení terapie.

-         virové, lokalizované a povrchové bakteriální, event. mykotické infekce, kolonizace, u stabilizovaných autoimunitních a jiných celkových onemocnění - obvykle korelace s aktivitou

-         CAVE: problematická intepretace u těžce malnutričních pacientů či pacientů s těžkou jaterní insuficiencí, nižší hodnoty při imunosupresi a terapii kortikosteroidy

Referenční meze: viz Laboratorní příručka OKB

 

Prokalcitonin (PCT)

viz metodický list na intranetu: Prokalcitonin ML-FTN-OKB-470-41

V porovnání s CRP má vyšší senzitivitu i specificitu pro odlišení systémové a lokální infekce. K výraznějšímu vzestupu jeho koncentrace nedochází u virových, lokalizovaných a povrchových infekcí, kolonizací, u většiny autoimunitních onemocnění, časně postoperačně, v těžkých stavech, u nádorových onemocnění. Má rychlejší a časnější dynamiku v porovnání s CRP: po primárním stimulu dochází k významnému vzestupu (event. poklesu při efektivní ATB terapii) již za 6 h (u CRP obvykle za 24 h). U nemocných se sníženou imunitou a při imunosupresi jakékoli etiologie, těžší jaterní nedostatečností a při terapii kortikosteroidy je vhodnější než CRP (falešně nižší hodnoty CRP). U novorozenců v prvních 72 h života jsou fyziologicky výrazně zvýšené hodnoty s max. mezi 18–30 h.

 

Indikace:

-         diagnostika sepse: PCT > 2,0 µg/l (PPV 70 a 93 %); dlouhodobě zvýšené hodnoty jsou prognosticky nepříznivé; septický šok/multiorgánové selhání: PCT > 10,0 µg/l

-         diagnostika bakteriální infekce: PCT > 0,50 µg/l s dalším trendem

-         typ patogenu: významně vyšší hladiny PCT ≥ 15 µg/l (specificita 87,8 %) jsou pozorovány u pacientů s G- sepsí než u pacientů s G+ a plísňovou sepsí

-         ARDS: odlišení ARDS bakteriálního (PCT > 3,0 µg/l) od toxického původu

-         monitorování v postoperačním průběhu, u kritického pacienta - infekční/septické komplikace

-         polytrauma: prognostický ukazatel (špatná prognóza při PCT > 2,0 µg/l v čase 12 h)

-         akutní bakteriální endokarditis: PCT < 0,50 µg/l - dg. nepravděpodobná (neplatí pro subakutní bakteriální endokarditis)

-         akutní pankreatitis: odlišení infekční nekrózy (PCT  3,5 µg/l po dobu alespoň 2 dnů) od edematózní pankreatitidy a sterilní nekrózy pankreatu, protrahovaná elevace PCT jako nepříznivý prognostický ukazatel

-         Crohnova choroba a colitis ulcerosa (PCT se nezvyšuje ani u aktivního autoimunitního zánětu, PCT > 1,0 µg/l ukazuje na bakteriální komplikaci základního onemocnění)

-         akutní meningitis: dif. dg. bakteriální (PCT > 1,0 µg/l) vs virová etiologie

-         erysipel: odlišení od hluboké žilní trombózy (PCT > 0,25 µg/l), hladiny korelují se závažností erysipelu

-         diagnostika septické artritis/akutní osteomyelitidy: PCT > 0,4 µg/l

-         COVID-19: PCT může přispět k určení závažnosti stavu u pacientů infikovaných SARS-CoV-2 (infekce SARS-CoV-2 vede k uvolnění proteinu S100 A, který působí jako DAMPS pro TLR), kromě toho sériová měření koncentrace PCT mohou být užitečná při predikci prognózy; PCT > 0,5 µg/l je spojen s progresí do kritického onemocnění

-         po transplantaci kostní dřeně: PCT vhodný k odlišení počínající sepse (zpravidla PCT > 10,0 µg/l) od reakce štěpu proti hostiteli (GVHD) i přes probíhající léčbu steroidy

-         racionální ATB terapie (zejména u respiračních infekcí včetně exacerbací chronických respiračních onemocnění):

Ø  ATB th nedoporučována: PCT < 0,1 µg/l s klinickými příznaky / < 0,25 µg/l bez klinických příznaků

Ø  ATB th doporučena: PCT > 0,25 µg/l s klinickými příznaky / > 0,50 µg/l bez klinických příznaků

-         délka podávání ATB:

§  při vstupní koncentraci ≤ 5,0 µg/l – do poklesu pod 0,25 µg/l u respiračních infekcí, pod 0,5 µg/l u ostatních

§  při vstupní koncentraci > 5,0 µg/l – pokles z maximálního PCT o více než 80 % a zlepšení klinického stavu

 

Referenční meze a bližší informace: viz Laboratorní příručka OKB a metodický list na intranetu: Prokalcitonin ML-FTN-OKB-470-41.

 

Presepsin

Je solubilní N-terminální fragment molekuly CD14 (sCD14 ST) o velikosti 13 kDa. V organismu je přítomný ve dvou formách – membránové (na monocytech a makrofázích) a solubilní, sekretované hepatocyty a detekovatelné v krvi. Fyziologickou rolí je identifikace antigenů bakterií, virů a plísní a následné aktivace signální dráhy zprostředkované toll-like receptory.

 

Presepsin je detekovatelný již za hodinu po expozici endotoxinem s maximální hladinou za 3 hod po expozici, což je rychleji než v případě prokalcitoninu (PCT) nebo C-reaktivního proteinu (CRP). Rovněž biologický poločas je kratší, u presepsinu 5 hod oproti PCT s poločasem 20–24 hod. Tyto vlastnosti vytvářejí předpoklady pro využití presepsinu jako časného laboratorního biomarkeru sepse, a díky jeho krátkému biologickému poločasu umožnuje rychle detekovat účinnost nasazené antibiotické léčby. Jak PCT, tak i presepsin je tedy možné použít k ukončení antibiotické terapie při poklesu jejich hladin o více než 80 % dosaženého maxima. U zdravých jedinců je přítomen ve velmi nízké koncentraci. Podobně jako u PCT, hladina presepsinu narůstá s věkem pacientů a je vyšší také u novorozenců. Předpokládá se, že eliminace presepsinu je převážně renální, s volnou filtrací a následnou tubulární reabsorpcí. Podrobně viz LP IKEM.

 

Prozánětlivé cytokiny (např. IL-1, IL-6, TNF-α)

Zánětlivé mediátory, reagují velmi rychle - k vzestupu dochází obvykle za 30 min 2 h, mají krátké diagnostické okno (několik hodin). V rutinní praxi se používá především IL-6 ve specifických indikacích.

 

Interleukin 6 (IL- 6)

Jedná se o velmi časný marker, který ve srovnání s CRP a PCT rychlejší dynamiku, předchází jejich vzestup (CRP o 46 h), předchází klinické příznaky minimálně o 1 den.

 

Fyziologická role IL-6 byla povětšinou studována v kontextu reakce akutní fáze, přibývá však důkazů, že IL-6 také hraje ústřední roli v patogenezi řady chronických onemocnění. Při akutním zánětu podporuje IL-6 expanzi a aktivaci T buněk a diferenciaci B buněk a moduluje syntézu pozitivních (jako je CRP a fibrinogen) a negativních (jako je albumin) reaktantů akutní fáze, stejně tak PCT. IL-6 tak regulací prozánětlivé a protizánětlivé aktivity přispívá jak k rozvoji, tak k vyřešení akutní zánětlivé reakce. Dysregulovaná nepřiměřeně dlouhá (kontinuální) syntéza IL-6 povětšinou neznámé etiologie může vést k přechodu od zánětlivého vzplanutí, který následuje po zánětlivém stimulu, k chronickému zánětlivému stavu či autoimunitní odezvě.

 

Nově byly identifikovány retrospektivní analýzou ze souborů dat od pacientů, jenž splňovali kritéria definice sepse-3, čtyři klinické fenotypy sepse (α, β, γ a δ). Nejčastější α fenotyp (33 %) zahrnoval mladší pacienty s nejnižším podáním vazopresoru; ve fenotypu β (27 %) byli pacienti starší a měli více chronické onemocnění a renální dysfunkci; ve fenotypu γ (27 %) měli pacienti více zánětů a plicní dysfunkce; a ve fenotypu δ (13 %) měli pacienti větší dysfunkci jater a septický šok. Hodnoty zkoumaných zánětlivých parametrů (CRP, zastoupení vývojově mladých forem neutrofilů, celkový počet leukocytů, IL-6) se zvyšovaly od fenotypu α k δ, vyjma sedimentace, která byla naopak u δ fenotypu nižší. Byla pozorována taktéž vyšší mortalita, resp. zhoršující se prognóza od fenotypu α k δ (5 % vs. 40 %). 

 

 

Indikace:

-       sepse novorozenců/nedonošenců: cut-off pro zahájení ATB terapie: 450 ng/l; u hodnot IL-6 
300450 ng/l je zahájení ATB terapie ke zvážení dle kliniky a výsledků dalších vyšetření. (PCT je časně postnatálně v prvních 72 h fyziologicky výrazně zvýšené, CRP začíná stoupat až několik dní po porodu.) Je možné vyšetřit též z pupečníkové krve.

-       těžká akutní pankreatitis - k odlišení infikované a sterilní nekrózy pankreatu: překročení cut‑off 150 ng/l 5. den hospitalizace. U AP má CRP „plateau“, zatímco IL-6 po počátečních stovkových hodnotách klesne rychle na desítkové hodnoty, při infekci nekrózy stoupne IL-6 opět nad cut-off.

-       NPB, pooperační komplikace a sepse v chirurgii: vzestup CRP se výrazně opožďuje u NPB a u komplikací (např. rozpad sutury, nekróza střeva, peritonitida), časně pooperačně může být nevýrazný, zatímco IL-6 stoupá velmi rychle během 1. dne ke stovkovým až tisícovým hodnotám U traumatických pacientů náhlý vzestup IL-6 může predikovat pozdější komplikace při následném chirurgickém výkonu.

-       u sepse a septického šoku v nechirurgických oborech k hodnocení tíže a závažnosti je vhodnější PCT

-       COVID-19: prediktivní marker progrese onemocnění a respiračního selhání (korelace s Pa02 a Sp02; při cut-off ˃ 80 ng/l v kombinaci s CRP ˃ 97 mg/l), prognostický marker přežití

-       Crohnova choroba: IL-6 koreluje se zánětlivou aktivitou a implikuje prognostickou hodnotou po steroidech indukované remisi

-       revmatoidní artritis, juvenilní idiopatická artritis: tíže zánětlivé reakce, koreluje s poškozením kloubních chrupavek

-       u DM 2. typu je zvýšení IL-6 nezávislým časným prediktorem rozvoje onemocnění a předchází klinickou manifestaci, koreluje se vzestupem inzulinové rezistence

-       vaskultidy: IL-6 má zásadní roli v patofyziologii Takayasuovy a obrovskobuněčné arteritidy-zvýšené hodnoty jsou spojeny s aktivním onemocněním a delší dobou k dosažení remise vlastního onemocnění; hladiny IL-6 korelují s titrem ANCA protilátek u vaskulitid malých cév, zvýšení koncentrace IL-6 v období kompletní remise je spojeno s následujícím těžkým relapsem u pacientů léčených rituximabem

-       mnohočetný myelom - hladiny IL-6 odpovídají prognóze a progresi onemocnění, prognóza je horší, pokud hladiny IL-6 překročí 7 ng/l s rizikem kratšího dožití (terapeutická rezistence)

 

Polymorfismy v oblasti promotoru IL-6 (genu pro IL-6R), které jsou spojeny s produkcí a expresí IL-6, mohou také zvyšovat citlivost k ICHS, ovlivňovat prognózu ale i zvyšovat riziko rozvoje některých autoimunitních onemocnění (např. atopické dermatitidy, astmatu, psoriázy, SLE), jiných lymfoproliferativních onemocnění (nádorů vycházející z B buněčného kompartmentu), osteoporózy, zvyšovat náchylnost k rakovině (prs, prostata, kolorektální karcinom, aj.), zhoršovat prognózu a zvyšovat riziko terapeutické rezistence nádorů.

 

Nespecifické mírné zvýšení nad horní referenční hranici: krátkodobě během a po svalové zátěži, jako nepříznivý prognostický faktor horšího outcome po dimisi u nemocných s koronární aterosklerózou, nestabilní anginou pectoris, u arteriální hypertenze, obezity, diabetu (zejména s orgánovými komplikacemi), během akutní hyperglykémie, před porodem (s rychlým poklesem po porodu).

Referenční meze: do 7 ng/l

 

Tzv. proteiny akutní fáze

Plazmatické proteiny, jejichž koncentrace se zvyšuje (pozitivní reaktanty: α1-antitrypsin, orosomukoid, fibrinogen, CRP) nebo snižuje (negativní reaktanty: albumin, prealbumin, transferin) v odpovědi na zánětlivý stav. Jejich tvorba probíhá především v játrech a je vyvolaná působením řady cytokinů (IL-1, IL6, TNFα). Ke změně koncentrace dochází nespecificky také při mnoha klinických stavech (reakce organismu na trauma, operaci, nádorová a jiná celková onemocnění). Komplement je složkou humorální imunity, jeho hlavní funkcí je opsonizace, chemotaxe a osmotická lýza cílové buňky. C3 hraje klíčovou roli v komplementové kaskádě, při aktivaci C3 se sbíhá klasická i alternativní dráha aktivace. K jeho zvyšování dochází při akutních a chronických zánětech, snížení může být způsobeno zvýšenou spotřebou při imunopatologických (imunokomplexových) dějích nebo sníženou syntézou. C4 se spotřebovává pouze při klasické cestě aktivace komplementu, chová se analogicky s C3.

S výjimkou CRP k vzestupu dochází pomaleji (obvykle několik dnů), s různou dynamikou, pro sledování zánětlivé reakce a odpověď na terapii nejsou obecně vhodné (s výjimkou CRP, event. prozánětlivých cytokinů ve specifických indikacích). Indikací jsou spíše jiná onemocnění - anémie, malnutrice, stavy spojené s deficitem určitého proteinu (AAT) apod.

Referenční meze: viz Laboratorní příručka OKB

 

 

Elektroforéza

Umožňuje rozdělit bílkoviny krevního séra do 56 frakcí (albumin a globuliny - α1, α2, β1, β2 a γ-globuliny. Hodnocení je semikvantitativní % zastoupením frakcí, s přepočtem na absolutní koncentraci při znalosti koncentrace celkové bílkoviny. S výjimkou albuminu obsahují ostatní frakce více bílkovin s různými fyzikálně chemickými vlastnostmi, funkcí i koncentrací, dělení frakcí je často arbitrální. Za patologických stavů může docházet ke změnám v zastoupení různých frakcí, vymizení frakce nebo přítomnosti atypické frakce.

V zánětlivých stavech dochází často ke zmnožení frakcí α1, α2, event. i β-globulinů (dáno přítomností proteinů akutní fáze), u chronických aktivních infekcí také ke zvýšení gamaglobulinové frakce.

Vzhledem k biologickému poločasu a informační hodnotě vyšetření není doporučeno vyšetřovat častěji než za 3 a více měsíců. Elfo a tzv. „imunoelfo“ by nemělo být požadováno současně.

Indikace:

-         Vstupně: orientační semikvantitativní informace o přítomnosti / nepřítomnosti reakce akutní fáze, hypergamaglobulinémii (event. hypogamaglobulinémii) a hypoalbuminémii / hypoproteinémii.

-         Sledovaní pacienti (např. chronické záněty, chronické hepatopatie): samotná elektroforéza při kontrole má pouze doplňkovou informaci, lépe sledovat koncentrace imunoglobulinů, event. specifické markery aktivity onemocnění.

Referenční meze: viz Laboratorní příručka OKB

 

„Imunoelfo“

Pro diagnostiku zánětlivých stavů je indikace „imunoelfo“ nevhodná.

Elfo + „imunoelfo“ viz metodický list na intranetu: Elektroforéza séra, vyšetření při podezření na paraproteinémii ML-FTN-OKB-470-36.

 

Imunoglobuliny IgG, IgA, IgM

Syntéza probíhá v buňkách lymforetikulového systému. Vzhledem k biologickému poločasu se kontroly nedoporučuji častěji než za 23 měsíce (s výjimkou kontroly reakce na terapeutické podání  imunoglobulinů u imunodeficitních stavů).

IgG tvoří největší podíl celkových imunoglobulinů. Tvoří se obvykle v reakci na toxiny, produkty lýzy bakterií, postvakcinačně a po proběhlém onemocnění, procházejí fetoplacentární bariérou.

IgA se uplatňují především v obraně povrchu sliznic, fetoplacentární bariérou neprocházejí. Zvýšení bývá často u zánětlivých stavů postihujících sliznice a u toxických hepatopatií.

IgM vznikají zejména v časné reakci na bakteriální a virové infekce, jejich syntéza je obvykle později vystřídána syntézou IgG. Zvýšení IgM provází některé autoimunitní a infekční choroby.

 

Sedimentace erytrocytů (FW, ESR)

Zvýšení sedimentace je způsobeno změnou povrchového náboje erytrocytů a zejména zvýšením koncentrace fibrinogenu. Reakce je vysoce senzitivní, ale také vysoce nespecifická, pomalu reaguje, řadu dní přetrvává i po odstranění vyvolávající noxy. OKB FTN nevyšetřuje, vyšetřuje OKH, případně přímo na oddělení.

 

Dostupnost výsledků:             CRP, PCT, IL-6, albumin: statimový provoz

                                               prealbumin: rutinní provoz denně

                                               „proteiny akutní fáze“: rutinní provoz 1–2x týdně

                                               elektroforéza screeningová rutinní: 12x týdně

Materiál:          statimová vyšetření (mimo prealbuminu) nesrážlivá krev (zkumavka se zeleným uzávěrem)

                        srážlivá krev (zkumavka s červeným uzávěrem)

Stabilita:          IL-6 6 h při 20 až 25 °C, 2 dny při 2 až 8 ° C, PCT 24 h při +4 až +8 °C (po centrifugaci), lze mrazit jen 1x
ostatní stabilní dlouhodobě


Interference:    elektroforéza: hemolýza, nesrážlivá krev (fibrinogen)

Metoda stanovení:       viz jednotlivá vyšetření - Laboratorní příručka

Žádanka:          elektronická (FE - Žádanka RUTINA - Biochemie1/STATIM 1), případně papírová žádanka rutinní/statimová, „imunoelfo“: speciální žádanka papírová

Kód číselníku VZP:      CRP 91153 (153 bodů), PCT 91481 (801 bodů), IL-6 81301 (782 bodů), elfo 81397 (67 bodů), IgG 91129 (175 bodů), IgA 91131 (171 bodů), IgM 91133 (177 bodů), prealbumin 91143 (182 bodů), orosomukoid 91151 (193 bodů), C3 91159 (171 bodů), C4 91161 (178 bodů), transferin 91137 (170 bodů); není agregováno do „lůžkodne“

                                    Pozor na indikační omezení u PCT!