H-10  Pokyny pro oddělení: Orální glukózový toleranční test (oGTT)

 

Funkční zátěžový test

 

Indikace:

Orální glukózový toleranční test se používá k potvrzení diagnózy diabetes mellitus v případě, že diagnóza není jednoznačně potvrzena nálezem FPG (plazmatické glukózy nalačno) vyšší než 7,0 mmol/l, tzn:

·         u stavů s hraniční FPG (5,6–6,99 mmol/l),

·         FPG je nižší než 5,6 mmol/l, ale bylo vysloveno podezření na poruchu tolerance glukózy z předchozích vyšetření,

·         jedná-li se o jedince se zvýšeným rizikem vzniku diabetu.

 

oGTT se dále používá v těhotenství: viz dále.

 

Test lze použít jako pomocnou metodu pro jiné stavy způsobující poruchu tolerance glukózy (např. hepatopatie, thyreopatie a podobně).

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky:

Bolesti hlavy, nausea až zvracení po podání koncentrovaného roztoku glukózy. Zvracení je důvodem pro přerušení testu.

Po dvou hodinách po podání glukózy se může projevit posthyperglykemická hypoglykémie.

 

Doporučení před odběrem:

·         3 dny před vyšetřením přijímá pacient běžnou stravu bez omezení příjmu sacharidů (125150 g/d).

·         1 den před testem se nesmí pít alkohol (včetně piva).

·         Doporučujeme alespoň 3 dny před testem vysadit interferující medikaci (salicyláty, diuretika, estrogeny + p.o. antikonceptiva, β-blokátory, katecholaminy, kortikosteroidy, fenobarbital, fenytoin, metformin, fenformin, klofibrát, hormony štítné žlázy, kalcitonin, nifedipin, cimetidin, danazol, guanetidin, guanfacin, prazocin, methadon), nedojde-li k ohrožení pacienta.

·         Pacient by měl 1 den před testem zachovat obvyklou fyzickou aktivitu (nedoporučuje se ani naprostá inaktivita, ani nadměrná fyzická zátěž).

·         Před testem je potřeba minimálně 8 h lačnit (lépe 1014 h), lze pít vodu; nekouřit, nepít kávu.

·         Optimální provedení testu je mezi 8.–9. hodinou ranní.

·         Během testu je pacient ve fyzickém a duševním klidu, sedí, nekouří, nejí, nepije alkohol ani nápoje obsahující kofein. Může pít pouze vodu. Léky si vezme až po skončení testu.

·         Test není vhodné provádět ve stresovém stavu a nejméně 6 týdnů po něm (akutní oběhové poruchy, operace, úrazy, popáleniny, otravy, sepse, akutní infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, delší hladovění, imobilizace), při akutním onemocnění anebo u pacientů s již diagnostikovaným DM.

 

Odběr nesrážlivé žilní krve je nutno provést do zkumavky s antiglykolytickou přísadou (zkumavka firmy Greiner přídavkem NaF a citrátu) - v plné krvi bez antiglykolytické přísady lze při pokojové teplotě zaznamenat pokles koncentrace glukózy již po 10 minutách po odběru! Pozor: NaF (fluorid sodný) je jedovatý!

 

Odběry provádí COM (centrální odběrové místo), je třeba pacienta objednat (linka 3223)! Hodnotí se koncentrace glukózy nalačno a za 2 h po podání testovacího roztoku (u těhotných nalačno, za 1 h a za 2 h). Při diagnostice postprandiální hypoglykémie je vhodné doplnit vyšetřením glykémie i za 4, event. 5 hodin.

 

Vyšetření z kapilární krve se nedoporučuje.

 

Po skončení vyšetření může dojít k poklesu hladiny krevního cukru, což může vyvolat příznaky jako bušení srdce, zblednutí, pocení, slabost, třes rukou, neklid a pocity úzkosti, vzácně může vést až ke kolapsovému stavu. Proto po skončení vyšetření pacient zůstává na oddělení v klidu minimálně dalších 30 min.


 

Hodnocení:

nalačno:

do 5,60 (resp. 5,59)

mmol/l

norma

 

 

5,606,99

mmol/l

zvýšená glykémie nalačno, prediabetes

 

7,00 a více

mmol/l

diabetes mellitus (DM)

 

 

 

 

 

 

120 min po zátěži:

do 7,80 (resp. 7,79)

mmol/l

normální glukózová tolerance

 

 

7,80–11,09

mmol/l

porušená glukózová tolerance

 

 

11,10 a více

mmol/l

diabetes mellitus (DM)

 

 

Rozhodující pro celkové hodnocení je hodnota glykémie dosažená ve 120. min oGTT. Kritéria pro hodnocení glykémie ve 120. minutě oGTT platí i pro náhodnou glykémii během dne.        

V případě patologické hodnoty glykémie nalačno doporučujeme překontrolovat podmínky před odběrem (dodržel pacient lačnění a ostatní doporučení?) a zopakovat vyšetření.

Z jedné hodnoty nelze usuzovat na diagnózu, kritéria pro diagnózu diabetu musí být potvrzena opakovaně nejméně 2x v různých dnech.

Při nálezu porušené glukózové tolerance je doporučeno oGTT opakovat ve dvouletých intervalech.

 

Laboratorní diagnostická kritéria diabetu mellitu:

alespoň jedno z kriterií:

 

Laboratorní screening gestačního DM:

GDM je definován jako porucha glukózové tolerance různého stupně, která je poprvé diagnostikována během gravidity. Obvykle GDM odeznívá po porodu, ale může se jednat i o prvozáchyt pregestačního diabetu, hlavně v případě jeho včasného záchytu (před 20. týdnem gravidity). Neléčený GDM přináší řadu krátkodobých i dlouhodobých rizik pro matku i plod. Žena s anamnézou GDM má vyšší riziko vzniku DM v dalším průběhu života.

 

Screening a diagnostiku GDM zajišťuje gynekolog. Je indikovaný u všech těhotných žen. Probíhá ve dvou stupních – na začátku gravidity a mezi 24.–28. týdnem gravidity.

1.     na začátku těhotenství (do 14. týdne gravidity):

vyšetřit u žen co nejdříve glykémii nalačno v žilní plazmě standardní laboratorní metodou. Při glykémii nalačno ≥ 7,0 mmol/l (nebo HbA1c ≥ 48 mmol/mol) se jedná o zjevný diabetes mellitus (overt diabetes) v těhotenství.

GDM je také diagnostikován při opakovaném zjištění glykémie nalačno v rozmezí 5,1–6,9 mmol/l, diagnózu lze stanovit pouze v případě dvou pozitivních nálezů ze dvou různých dnů.

V případě jednoho pozitivního a jednoho negativního nálezu je indikovaný 3bodový oGTT po zátěži 75 g glukózy.

2.     ve 24.–28. týdnu gravidity:

U všech těhotných s negativním screeningovým vyšetřením na začátku těhotenství provést 3bodový oGTT.

 

Gestační DM je laboratorně diagnostikován, je-li dosaženo alespoň jednoho z následujících kritérií:

 

Do 6 měsíců po porodu (ne dříve než po 6 týdnech) je nutno pacientku reklasifikovat na podkladě oGTT, vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku diabetu II. typu (za 10 let u 30 %, za 20 let u 60 % žen s GDM) podle celkového rizika je vhodné opakovat oGTT po 1–5 letech.

 

 

 

obsah