Homocystein je sirná aminokyselina vznikající demethylací methioninu. Z větší části je reverzibilně metabolizován na methionin enzymy methionionsyntázou a betain methyltransferázou, pro jejichž správnou funkci je nezbytná přítomnost kyseliny listové a vitamínů B12 a B6. Homocystein je v menší míře ireverzibilně katabolizován prostřednictvím enzymů cystationin β-syntázou a cystationin γ-lyázou na cystein za přítomnosti kofaktoru B6.

Koncentrace homocysteinu je ovlivněna řadou faktorů.

Porucha metabolismu homocysteinu se projevuje jeho zvýšenou koncentrací v plazmě (hyperhomocysteinémií) a/nebo v moči (homocystinurií).

Hyperhomocysteinémie bývá nejčastěji způsobena nutričním deficitem vitamínu B12, B6  nebo kyseliny listové, méně často je geneticky podmíněná (poruchou funkce enzymů zapojených do metabolismu homocysteinu).

Zvýšená koncentrace homocysteinu je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, zejména u nemocných s anamnézou ICHS a chronického onemocnění ledvin, cévních onemocnění mozku i ICHDK, TEN i hluboké žilní trombózy. Zvýšená koncentrace celkového homocysteinu o 5 µmol/l zvyšuje KV riziko cca 1,6x u mužů a 1,8x u žen, nezávisle na dalších rizikových faktorech postižení koronárních arterií, dále zvyšuje riziko cerebrovaskulárních onemocnění cca 1,5x.

Hyperhomocysteinémie je často pozorována u pacientů s chronickým onemocněním ledvin (špatnou funkcí ledvin při odstraňování homocysteinu z krve).

Hyperhomocysteinémie může též souviset s poruchami kognitivních funkcí, demencí a zvýšeným rizikem komplikací v těhotenství (spontánní potraty, preeklampsie, předčasný porod, nízká porodní hmotnost, předčasné odloučení placenty, infarkt placenty). Těhotenská hyperhomocysteinémie je spojena s novorozeneckými defekty jako jsou otevřené defekty neurální trubice, orofaciální rozštěpy a Downův syndrom.

 

Referenční rozmezí:                děti 1 - 15 let               4,0 -  7,1 µmol/l

muži 15 - 110 let          4,0 - 15,0 µmol/l

ženy   15 - 50 let          4,0 - 13,6 µmol/l

ženy   50 - 110 let        4,0 - 14,6 µmol/l

 

Vyšetřuje:    rutinní laboratoř OKB, 1x týdně ve středu.

Materiál:      srážlivá žilní krev (zkumavka s červeným uzávěrem s gelem), odběr po 12 h. lačnění

                   Ihned po odběru uložit do ledové tříště a transportovat v ní. Vzorky krve, které nebudou ihned uskladněny na ledu, mohou vykazovat o min. 10 – 20 % vyšší koncentraci.

Stabilita:     14 dnů při 2 - 8 °C (po centrifugaci).

                   Vzhledem k preanalytickým podmínkám vyšetření nelze doordinovat dodatečně.

Interference:    výrazná hemolýza (zvýšení hodnot)

Lékové interference: zvýšení hodnot: cytostatika (methotrexát), antikonvulziva (karbamazepin, fenytoin), theofylin, antagonisté B12 a B6,  L-dopa, imunosupresiva (cyklosporin), fibráty

                                    snížení hodnot: estrogeny, TSH, Downův syndrom, betain, kreatin, Mesma, Penicilamin, N-acetylcytein, tamoxifen, statiny

 

Metoda stanovení:       CMIA – Chemiflex (chemiluminiscence na mikročásticích)

Žádanka:         základní žádanka rutinní (papírová s černým tiskem)

Kód číselníku VZP:      81461 (503 bodů) – není agregováno do „lůžkodne“