Textové pole: proGRP (pro-Gastrin-Releasing Peptid)
ProGRP je prekurzorem GRP (Gastrin-Releasing Peptide), neuropeptidu produkovaného CNS a neuroendokrinními tkáněmi gastrointestinálního a dýchacího traktu a prostaty (GRP stimuluje sekreci tkáňových hormonů, např. gastrinu a somatostatinu aj. a účastní se v homeostatických mechanismech). Vysoká exprese GRP a proGRP byla popsána u malobuněčného karcinomu plic (SCLC), vzhledem k vyšší stabilitě proGRP než GRP je možné ho považovat za nový nádorový marker pro malobuněčný plicní karcinom (SCLC). SCLC představuje agresivnější formu plicních karcinomů, charakteristickou rychlým růstem a zakládáním metastáz a vyšší citlivostí na chemo- a radioterapii v počátku onemocnění.

Referenční rozmezí:    do 77,7 ng/l (u neporušené funkce ledvin)

Klinické využití:

  1. Maligní onemocnění

-       malobuněčné plicní karcinomy (SCLC): exprese proGRP není závislá na stadiu onemocnění a stoupá již v jeho časných fázích – stanovení proGRP má význam pro časnou detekci tumoru u rizikových pacientů (resp. dif. dg. SCLC od benigních onemocnění, proGRP není vhodné používat jako screeningový test, výskyt SCLC u běžné populace je nízký), dále je vhodný pro sledování průběhu choroby, účinnosti terapie a odhalení recidivy.

-       Vysoká specificita a senzitivita (uvádí se senzitivita mezi 47 86 %, specificita 99 ‑ 100 %) činí z proGRP nejvhodnější marker SCLC (vyšší senzitivita než u dosud používané NSE a CYFRA 21-1 pro diagnostiku, progresi i rekurenci onemocnění).

-       Koncentrace > 100 ng/l (při neporušené funkci ledvin) jsou velmi suspektní pro SCLC, při koncentracích > 200 ng/l se v 99 % případů jedná o SCLC.

-       nemalobuněčné plicní karcinomy (NSCLC) a ostatní tumory, plicní metastázy: koncentrace proGRP převážně < 100 ng/l (nejčastěji 15 – 80 ng/l), pokud jsou hodnoty u NSCLC vyšší (při neporušené funkci ledvin), obsahuje nádor v. s. neuroendokrinní buňky (nediferencované nemalobuněčné plicní karcinomy, karcinoid, medulární thyreoidální karcinom, některé karcinomy prostaty, jícnu a ovaria)

  1. Benigní onemocnění

-       plic (TBC, sarkoidóza, CHOPN, pneumonie, pleuritis), mammy, gynekologická a autoimunitní bez postižení ledvin: většinou koncentrace proGRP nepřekračují 100 ng/l.

-       U benigních onemocnění gastrointestinálního a urogenitálního traktu (hepatitis, cirhóza, onemocnění žlučových cest, pankreatitis, gastritis, střevní záněty, infekce urogenitálního traktu) koncentrace nepřekračují 150 ng/l.

-       Výjimkou jsou pacienti s poruchou funkce ledvin, kdy mohou být hodnoty proGRP zvýšeny i výrazně nad 100 ng/l – až do 350 ng/l (existuje významná korelace mezi koncentrací proGRP a kreatininu v séru).

Interference:    index hemolýzy ≥ 10 (hemoglobin ≥ 621 µmol/l), index iktericity ≥ 66 (bilirubin ≥ 1129 µmol/l, index chylozity ≥ 2000 (Intralipid ≥ 20g/l).

Vyšetřuje:        rutinní laboratoř OKB, 1x týdně (středa)

Materiál:          srážlivá krev (zkumavka s červeným uzávěrem) lze i z nesrážlivé krve (zkumavka se zeleným uzávěrem)

Vzorky séra a vzorky plazmy od téhož jedince mohou poskytnout odlišné výsledky (v plazmě vyšší koncentrace proGRP) – k monitorování terapie a detekci progrese onemocnění je nutné používat jednotný typ vzorku! Je nutné doručit vzorek do laboratoře co nejdříve (nízká stabilita), maximálně do 2 h od odběru!

Metoda stanovení: ECLIA (elektrochemiluminiscenční imunoanalýza)

Žádanka: základní žádanka rutinní (s černým tiskem), žádanka elektronická

Kód číselníku VZP: 81732 (396 bodů) – není agregováno do „lůžkodne“