Lidská kost je průběžně remodelována procesem tvorby a resorpce kosti. Přibližně 90 % organické matrice kosti tvoří kolagen typu I, protein helikální struktury, syntetizovaný osteoblasty, jehož vlákna jsou propojována příčnými spojkami, a to zejména v N- a C-terminálních úsecích molekuly.

 

Textové pole: β-CTx (β-CrossLaps)
C-terminální telopeptid kolagenu typu I (CTx) se jako jeden z fragmentů odštěpuje při degradaci kostní matrix, resp. degradaci kolagenu typu I, činností směsi specifických proteáz osteoklastů. Jak kosti stárnou, alfa formy kyseliny aspartamové, převažující u dětí a dospívajících, přítomné v C-terminálních telopeptidech se mění (izomerují) na beta formu. Telopeptid s aspartamovou kyselinou v beta formě (tj. β-CrossLaps) se do krve dostává při degradaci zralé kosti. Z výše uvedeného vyplývá, že ß-CTX je markerem volby pro hodnocení kostní resorpce.

 

Současným měřením obou forem CTx (ɑ/ß), resp. stanovením jejich poměru lze odhadnout aktivitu kostního obratu (při fyziologicky nebo patologicky zvýšené osteoresorpci úměrně stoupá hladina CTx).

 

Fyziologicky jsou zvýšené markery kostního obratu v dětství, během růstu a při hojení zlomenin. V těchto případech jsou markery degradace i novostavby v rovnováze a nemají diagnostickou hodnotu.

 

Naproti tomu markery kostního obratu mohou být užitečné, když je proces remodelace kosti nevyvážený. Zvýšené hladiny β-CrossLaps znamenají akcelerovanou kostní resorpci a jsou asociovány s řadou onemocnění – osteoporózou, osteopenií, Pagetovou chorobou, hypertyreózou, hyperparatyreózou, maligní hyperkalcémií, křivicí, mnohočetným myeolomem, kostními metastázemi (např. karcinom prsu, prostaty, aj.). Vrozené nemoci kostního metabolismu mohou mít taktéž za následek zrychlený a nevyvážený kostní obrat.

 

 

Využití:

 

Referenční meze (základní):

muži     30–150 let:       70–700 ng/l

ženy     30–150 let:       100–600 ng/l

             

Horní patologická mez:

muži                             850 ng/l

ženy                             1 000 ng/l

 

(oblast mezi dolní a horní základní ref. mezí = vyrovnaný kostní obrat, zvýšení do horní patologické meze = oblast „fyziologického zvýšení (menopauza, stárnutí, možné i sekundární příčiny; vzestup nad tuto mez = oblast hodnot, kdy je zvýšené riziko sekundární etiologie)

 

Zdroj: Pikner R, Palička V, Rosa J, Zikán V, Švagera Z, Racek J, Friedecký B, Kratochvíla J, Zima T. Markery kostního obratu u osteoporózy – společné stanovisko k jejich využití Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu (SMOS) ČLS JEP a České společnosti klinické biochemie (ČSKB) ČLS JEP. Klin. Biochem. Metab., 28 (49), 2020, No. 2, p. 48-63

 

 

Preanalytika:

Hladiny ß-CTx vykazují v průběhu dne rytmické kolísání (podobně jako metabolismus kostní tkáně), nejvyšší hodnoty jsou v časných ranních hodinách (5:00), nejnižší kolem 14:00. Odběr je proto nutné standardizovat (od téhož pacienta odebírat vždy ve stejnou dobu a za stejných podmínek jako úvodní vzorek, zejména při dlouhodobém sledování), nejlépe ráno mezi 7. až 10. hodinou, a to důsledně nalačno (strava velmi výrazně falešně snižuje hladinu ß-CTx). Intenzivní fyzická aktivita 24 hodin před odběrem zvyšuje CTx.

 

Vyšetřuje: rutinní provoz OKB (středa)

 

Materiál: srážlivá krev (zkumavka s červeným uzávěrem). Kvůli delší stabilitě ve srovnání se sérem by se pro stanovení měla upřednostnit K2- nebo K3-EDTA plazma.

 

Stabilita: sérum 6 h při 20–25 °C, 8 h při 2–8 °C, 3 měsíce při -20 °C

   K2- nebo K3-EDTA plazma 24 hodin při 20–25 °C, 8 dní při 2-8 °C, 3 měsíce při -20 °C

   centrifugace maximálně do 2 hodin od odběru

 

Interference: Hemolýza (Hb ˃ 5 g/l) způsobuje pokles koncentrace ß-CTx. U pacientů léčených vysokými dávkami biotinu může dojít k ovlivnění imunoanalýzy v důsledku překročení testované koncentrace biotinu v krvi (bez interference do 123 nmol/l). Ve vzácných případech mohou HAMA a heterofilní protilátky, stejně tak protilátky proti streptavidinu a rutheniu, způsobit interferenci. Pokud obdržený výsledek nekoreluje s klinickým stavem pacienta, laboratoř by měla být vždy upozorněna!

 

Metoda stanovení: ECLIA

 

Žádanka: elektronická (FE Žádanka RUTINA – Biochemie 1), případně papírová žádanka rutinní

 

Kód číselníku VZP: 93259 (599 bodů) – není agregováno do „lůžkodne“