Textové pole: SCCA (antigen karcinomů ze skvamózních buněk)
SCCA patří k tumor-asociovaným antigenům. Je fyziologicky produkován především skvamózními (epidermoidními) buňkami plodu, ve stopových množstvích i u zdravých dospělých osob, hraje roli v procesu maturace dlaždicového epitelu (vznik zrohovatělé vrstvy). Jeho zvýšená syntéza probíhá v maligních nádorech skvamózního epitelu. Má krátký biologický poločas (asi 20 minut).

Referenční rozmezí: do 1,5 µg/l

Klinické využití:

  1. Maligní onemocnění: nevhodný pro screening a stanovení primární diagnózy (jen pro určení neznámého primárního nádoru). U verifikovaných tumorů se stanovuje v definovaných časových intervalech, aby bylo možné postihnout dynamiku procesu (jako doplňkový parametr prognózy, při odhalování rekurence, monitorování stadia onemocnění a efektu terapie). Monitorování průběhu onemocnění pomocí SCCA se provádí především u epidermoidních karcinomů

·         karcinomů čípku děložního, ev. hrdla děložního

·         karcinomů orofaciální oblasti (hltanu, hrtanu, patra, jazyka, krku a horní třetiny jícnu),

·         nemalobuněčných karcinomů plic

·         karcinomů vulvy a vagíny

·         karcinomů análního kanálu

·         pokročilá stadia jiných karcinomů: endometrium, ovaria, urogenitální

Epidermoidní karcinom čípku děložního: diagnostická senzitivita SCCA závislá na stadiu onemocnění (29 % u T1, 89 % u T4), je vyšší než pro CYFRA 21.1 (37 %). Senzitivita pro rekurenci onemocnění je pro SCCA 75 % (u CYFRA 21.1 56 %), vzestup předchází metastázy nebo progresi (2-6 měsíců). Reakce na úspěšnou terapii: do 5 dnů k normě u chirurgického řešení ve 100 %, po aktinoterapii 60 Gy u 90 %. Není-li pokles k normě po 3 cyklech chemoterapie, doporučeno volit jinou.

Nemalobuněčné plicní karcinomy: diagnostická senzitivita u epidermoidních karcinomů 60 %, u adenokarcinomů a velkobuněčných karcinomů 40 %, nelze používat pro diferenciální diagnózu epidermoidního karcinomu a adenokarcinomu.

Orofaciální tumory: diagnostická senzitivita 50 %, závisí na stadiu onemocnění (T1 12 %, T2 96 %), pro rekurenci 75 % (SCCA+CEA 92 %).

2.     Benigní onemocnění – zvýšení: generalizovaný ekzém, psoriáza, mastopatie, ovariální cysty, záněty plic, ledvin a jater, gravidita.

Interference:

-         sliny, pot, kýchnutí či zakašlání do vzorku (falešné zvýšení)!

-         hemolýza

-         nevadí kouření (hodnoty CEA falešně zvyšuje)

Vyšetřuje: rutinní laboratoř OKB, 1 x týdně (čtvrtek)

Materiál:          srážlivá krev (zkumavka s červeným uzávěrem)

lze i z nesrážlivé krve (zkumavka se zeleným uzávěrem)

Metoda stanovení:       CMIA (chemiluminiscenční imunoanalýza na mikročásticích)

Žádanka:         základní žádanka rutinní (s černým tiskem)

Kód číselníku VZP:      93227 (949 bodů) – není agregováno do „lůžkodne“