Standardní postup – informace pro pacientky

I.

1. Pacientka se objedná přímo (i bez doporučení) k vyšetření na gynekologii FUS centra Thomayerovy nemocnice. Bude-li myom potvrzen, budou pacientce navrženy a objasněny všechny možné způsoby léčby.
2. Objednání na gynekologii FUS centra: 261082471 (11:00 - 14:00).

II.

Bude-li z gynekologického hlediska pro pacientku vhodná léčba MRgFUS, bude odeslána k vstupnímu MR vyšetření do FUS centra ve FTN Praha. Vyšetření se provádí ve stejné poloze (vleže na břiše) v jakém bude prováděn výhledově zákrok. Na magnetické rezonanci jsou získávány obrazy útvaru (tumoru) v děloze ve 3 různých rovinách tak, aby s ohledem na typ a uložení nádoru v děloze, mohla být naplánována nejlepší a nejšetrnější léčba. Pro zhodnocení prokrvení myomu je nutné aplikovat do žíly kontrastní látku.

V případě, že je pacientka ze vzdáleného místa, lze akceptovat i MR vyšetření pánve z jiného pracoviště, které však musí být provedeno přesně dle závazného protokolu (viz protokol v záložce na úvodní stránce) Obrazovou dokumentaci je nutné zaslat do FUS centra elektronicky ePACSem nebo na CD v DICOM formátu.
I v těchto případech je nezbytné vyšetření gynekologem FUS – centra.

Objednání k vyšetření na MR: 261 083 258 (7:30 – 15:00).

III.

Pro vlastní zákrok musí mít pacientka provedeno standardní předoperační vyšetření.

Zákrok probíhá v poloze na břiše na speciálním stole MR přístroje, jehož součástí je ultrazvuková sonda.
Během výkonu je myom postupně bod po bodu destruován pomocí vysokoenergetických ultrazvukových vln, které způsobují zahřátí tkáně nádoru a tím jeho termické poškození.
U výkonu je po celou dobu přítomen anesteziolog, který aplikuje pacientce analgetikum a mírné sedativum ke zklidnění.

IV.

Pacientka je hospitalizována v den výkonu, následující den je propuštěna. Za další 1 – 2 dny se může vrátit ke své běžné činnosti.

První kontrola bude gynekologem FUS centra provedena za 1 měsíc po výkonu, další pak za 3 a 6 měsíců, kdy pacientka současně podstoupí i kontrolní MR vyšetření. Toto sledování pacientek je nezbytné pro posouzení výsledků léčby. V případě neúspěchu budou nabídnuty jiné alternativy terapie.

V.

Běžné obtíže po výkonu: bolest břicha, křeče, bolest nohou nebo zad, pocit na zvracení, zvýšená teplota, infekce močových cest, poševní výtok nebo špinění (event. krvácení menší než menstruační do 1 týdne po zákroku), snížený krevní tlak nebo mdloby během nebo po ukončení léčby, únava, nepravidelné menstruační krvácení následující 3 cykly.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.