Nenádorová terapie - terapeutický rentgenový ozařovač Gulmay

Pracoviště je nově vybaveno rentgenovým ozařovačem určeným zejména pro léčbu bolestivých artróz kolenních kloubů, patních ostruh, tenisových loktů, kožních nádorů apod.

Terapeutický RTG ozařovač Gulmay se využívá u nemocí pohybového aparátu. Nejčastěji se jedná o onemocnění degenerativní a zánětlivá. U těchto většinou chronických onemocnění má léčba zářením symptomatický, analgetický efekt, který je obvykle poměrně rychlý a přetrvává relativně velmi dlouhou dobu. Léčba zářením se indikuje většinou po vyčerpání  ostatních konzervativních možností. Nejčastějšími indikacemi tedy jsou artrózy velkých kloubů (koxartróza, gonartróza a omartróza), Dupuytrenova kontraktura, epikondylitidy, calcar calcanei a periartritis humeroscapularis.

  

Váš lékař Vám doporučil tzv. analgetické ozáření – terapeutický RTG.
Absolvovali jste:

  • Obstřiky?
  • Magnetoterapii?
  • Rázovou vlnu?

V těchto případech je možné zahájit léčbu RTG paprsky s časovým odstupem!


Co máte mít s sebou?

  • Průkaz pojištěnce
  • Žádanku na vyšetření (vystaví praktický lékař, ortoped, rehabilitační lékař, chirurg apod.)
  • CD s RTG nálezem nebo vytištěný snímek

Počítejte s docházením na ozáření cca 2 – 3 týdny (pokud budete odjíždět např. na dovolenou, domluvte si s lékařem termín zahájení terapie tak, aby byla celá série ozářena vcelku!!!).

Účinky radioterapie mohou nastoupit až 8 týdnů po ukončení série ozařování – nečekejte úlevu hned!


Ostruha patní kosti

Ostruha patní kosti je jasně dána rentgenovým vyšetřením. To však máme k dispozici až během vyšetření lékařem. Jak si tedy mohu pomoci sám?

  

Uvědomte si, v jakých botách celý den chodíte a jaké zátěži vystavujete Vaše nohy. Většina případů bolestí pat je způsobena nošením nevhodné obuvi. Na každou denní činnost používejte obuv k tomu určenou. Snažte se omezit a popřípadě vyloučit nošení zcela nevhodné obuvi. Samozřejmě hovoříme o dámských „lodičkách“, které jsou původcem obtíží týkajících se celé nohy, nejen oblastí pat.

Dámy samozřejmě namítnou, že jsou situace a příležitosti, při kterých se módním botkám nelze vyhnout. V tom případě doporučuji tuto obuv v nejbližší možné příležitosti odložit. Je velmi jednoduché několikrát denně provést jednoduchou masáž celé nohy. I takové krátké protažení svalů nohou pomůže k prevenci vzniku bolestí v oblasti patních kostí.

Masáž nohou lze s výhodou zkombinovat s aplikací mnoha druhů protizánětlivých gelů.

Pokud již bolesti vzniknou, lze je provizorně zahnat jednorázovým použitím léků proti bolesti. Tento postup však v žádném případě nelze doporučit jako jedinou prevenci vzniku bolestí. Léky proti bolesti mají mnoho vedlejších a nežádoucích účinků a nelze je proto užívat dlouhodobě.


UPOZORNĚNÍ !

Od 13. 7. do 28. 8. 2020 je ambulance nenádorové terapie mimo provoz.
Objednávat na léčbu je možné od 31. 8. 2020 v ordinačních hodinách.

Kontakty:
umístění pavilon X, nadzemní podlaží, Ambulance 1
telelefon pro objednání 261 082 603
Ordinační hodiny:
pondělí 8:30 – 11:00, 11:30 – 13:00 hod.
čtvrtek 9:00 – 11:00, 11:30 – 13:00 hod.

Vždy je potřeba se na ozáření objednat předem telefonicky, případně osobně, v ordinační době.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.