- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

S nárůstem počtu těžších případů pacientů s onemocněním covid-19 se zvyšuje i poptávka po krevní plazmě od vyléčených lidí, kteří tuto virovou infekci již mají za sebou. Právě tito lidé jsou pro darování krevní plazmy velice důležití, protože se v jejich krvi vytvořily protilátky, které mohou pomoci v léčbě ostatním nemocným. Čím těžší průběh onemocnění lidé prodělali, tím se u nich zpravidla vytvořilo větší množství protilátek. VÍCE o darování krevní plazmy najdete na webu TN.

Co si o nemoci covid-19 myslí uznávaná pneumoložka prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka z Pneumologické klinicky I. LF UK v TN a jaký vliv má tato nemoc na plíce člověka nebo jak k této virové infekci přistupovat či jak ji léčit, tak na tyto a další otázky odpovídala lékařka v pořadu Snídaně s Novou.

Profesorka Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN, konstatuje, že smutným důsledkem našeho boje s covidem jsou zejména zanedbané zhoubné nádory v důsledku strachu lidí a jarního lockdownu, kdy lékaři mohou už jen konstatovat, že jde o pokročilou rakovinu plic, diagnostikovali ji, ale nemocný umírá a už mu lze nabídnout jen paliativní péči, protože došlo ke zpoždění několika měsíců. Předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti věří, že budeme s covidem nějak žít, že nezdevastujeme celou společnost a nepropadneme tomu, že svět už nebude nikdy takový, co býval.

Lékaři kardiochirurgie a hrudní chirurgie v českobudějovické nemocnici zvládli ojedinělou operaci, během níž pacientovi odstranili plicní nádor a zároveň zaléčili srdeční arytmii. Šlo o vůbec první zákrok tohoto typu v České republice. Pacientovi se měsíc po zákroku daří dobře. Na vzniku projektu se spolupodílel i chirurg doc. MUDr. Vladislav Hytych, Ph.D., zástupce primáře z Oddělení hrudní chirurgie Thomayerovy nemocnice v Praze. MUDr. Hytych přijel do Budějovic vypomoci s operací, protože má s šetrným postupem léčby plicních nádorů v Čechách největší zkušenosti.

S nárůstem pozitivních pacientů s onemocněním covid-19 roste i tlak na zvyšování kapacit lůžek pro tyto nemocné. Tato lůžka však musí někdo obsluhovat a je to zdravotnický personál, kterého bohužel není dostatek. Aktuálně chybí v TN přibližně 50 zdravotních sester a dalšího pomocného personálu, bez kterého se žádná nemocnice neobejde. O tom, jak náročná je práce zdravotníků při péči o pozitivní pacienty, kolik hodin navíc musí sloužit na úkor svého osobního a rodinného života či jak vypadá taková práce v praxi, tak o tom všem byla reportáž na CNN Prima News, ve které hovořily přímo samotné zdravotní sestřičky z nově vytvořeného specializovaného lůžkového oddělení s JIP pro pacienty s koronavirovou infekcí.
TN hledá nové posily pro práci s covid+ pacienty – více najdete na webu TN ZDE.

O příznacích chřipky anebo rýmy či obyčejném nachlazení v souvislosti s onemocněním Covid-19 hovořil MUDr. Jan Paska, MBA, primář z ORL v rozhovoru pro aktualne.cz. Poznat rozdíl mezi příznaky chřipky a onemocněním Covid-19 není jednoduché a prakticky jediným vodítkem je testování s potvrzeným a jednoznačným výsledkem.

Kromě vakcíny, která pomůže ve vítězném boji s novým koronavirem, se medicínský svět intenzivně zabývá i hledáním vhodné léčby nemoci COVID - 19, kterou tento vir způsobuje. Jednou z možností, která se ukazuje jako účinná, je použití krevní plazmy těch, kteří mají nákazu již za sebou. Rozhovor na téma krevní plazmy od vyléčených pacientů z nemoci Covid-19, která může pomoci v léčbě této virové infekce, mluvil v rozhovoru pro server – G.cz MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení TN.

V TN přibývá stále více pacientů s onemocněním Covid-19 (k 5. 10. – 41 pacientů) a tento růst si vyžaduje i vyšší nároky na uvolnění lůžkových kapacit v nemocnici na úkor ostatní zdravotní péče. Jak náročná je práce zdravotníka při péči o Covid+ pacienty a jaká pracoviště se musela během krátké doby přetransformovat na speciální covidová oddělení s JIP, tak na tyto a další otázky odpovídali zdravotníci z TN v reportáži pořadu Události na ČT.

Lékaři v pondělí přinesli lidem s idiopatickou plicní fibrózou pozitivní zprávu. Pacientům už nově nehrozí, že by v případě snížení funkce plic přišli o moderní léky, které jim mohou prodloužit život o více než dva a půl roku. Bez léčby se jejich doba dožití krátila na týdny, maximálně měsíce. Nemoc, která poškozuje plicní sklípky, postupně pacientovi ztěžuje dýchání. Komentář pro server iDnes.cz k tomuto tématu poskytla prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN. V Česku se nyní s nemocí léčí 624 pacientů.

Jak náročná je péče o pacienty s onemocněním Covid-19 a co všechno si musí zdravotník na sebe obléci, pokud pracuje na izolovaném oddělení s těmito nemocnými? O jaké zdravotnické ochranné pomůcky se jedná a jak se v nich zdravotníci cítí, tak na tyto a další otázky odpovídala zdravotní sestra z plicní kliniky v rozhovoru pro CNN Prima News.