- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) mají šanci na zlepšení svého stavu a kvalitnější život. V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici provedli minulý týden jako první v Česku unikátní zákrok, při kterém pomocí elektrických pulzů šetrně zničili vadné buňky v průduškách zodpovědné za nadměrnou produkci hlenů. Efekt vypadá podle lékařů velmi slibně. Pacientům se po zákroku zlepší plicní funkce a méně kašlou. V Česku je asi 250 tisíc lidí s CHOPN a dalšího půl milionu o ní podle odhadů vůbec neví.

„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým uspokojením sleduji, do jaké mohutnosti vyrostly a jak rostou další,“ říká MUDr. František Koukolík, DrSc., o svém působení na patologii pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

O modernizaci a investic do českých státních nemocnic a probíhajícím velkém Projektu energetických úsporných opatření a stavební rekonstrukce několika pavilonů ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) vč. generální rekonstrukce budovy Plicní kliniky 1. LF UK ve FTN byla reportáž ČT. Rozhovor v ní poskytl Ing. Jan Halíř, náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z FTN, který hovořil o projektu nemocnice a jeho financování.

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes 6000 pacientů a donedávna na ni většina z nich umírala. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat možnosti léčby. Jak je možné, že dříve beznadějné případy dnes přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí vždy znamenat úplnou katastrofu? O tom a mnohem více jsme si povídali s naším předním pneumologem MUDr. Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) dostala od NF Kolečko dar v podobě unikátní kostní vrtačky, která je v dětské chirurgii nepostradatelná. Dar v hodnotě přes 400 tis. Kč obdržela Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK (KDCHT), pro kterou je tento multifunkční nástroj velice důležitý pro operaci různých dětských zlomenin a problematických úrazů, kdy dochází k velkému poškození kostí. V reportáži o využití kostní vrtačky hovořil přednosta kliniky doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D. a také předsedkyně správní rady NF Kolečko Linda Jandová.

V pražské Thomayerově nemocnici vznikne letos v létě zcela první banka lidské stolice v Česku. Ponese název Restore-Restart. Darované vzorky bude nemocnice ukládat do speciálních mrazicích boxů a přístup k nim nabídne i dalším zdravotnickým zařízením. Stolice je zatím určena pouze pacientům s vážným onemocněním tlustého střeva. Vznik banky umožní lékařům hlavně rychlou dostupnost zdravé stolice. Lékaři budou stolici v krčské nemocnici skladovat ve speciálních boxech při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Nákaz bylo více než minulé dva roky, avšak méně než před vypuknutím epidemie covidu-19. Odborníci upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt. Světový den boje proti tuberkulóze připadá na 24. března.

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes šest tisíc pacientů. A bohužel to donedávna vypadalo tak, že koho tento nádor postihl, ten na něj většinou zemřel. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat nové možnosti léčby, které u určitých typů nemocných dokázaly zcela zásadně změnit prognózu. Jak je možné, že dříve beznadějné případy najednou přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí znamenat úplnou katastrofu, jsme si povídali s naším předním pneumoonkologem Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) byla první nemocnicí v ČR, ve které byl 11. 3. 2020 hospitalizován první český pacient s Covid-19. V reportáži o tomto prvním pacientovi a o první těžké zkušenosti do té doby s neznámou infekční nemocí hovořila mj. i prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Plicní kliniky 1. LF UK ve FTN. A právě toto pracoviště bylo během několika koronavirových vln nejvíce vytíženo přílivem pozitivních pacientů s nemocí Covid-19. V nejtěžších chvílích byla FTN z velké části přetransformována i na covidová pracoviště na několika klinikách a odděleních. Počty hospitalizovaných covid pozitivních pacientů v nejvyšším počtu se pohybovaly až kolem 270 nemocných.

Nedovolil bych si říci, že je žlučník banální operace
Primář Chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Marek Mráček má za sebou bezpočet náročnějších operací, než je laparoskopické odnětí žlučníku. Přesto tvrdí, že i tento zákrok má specifická úskalí. V rukách zkušeného chirurga jde ale o bezpečný výkon, jehož benefit vysoce převyšuje možná rizika.