Bamlanivimab

Kontaktní údaje pro komunikaci ohledně léku bamlanivimab (pouze pro zdravotnická zařízení):

Lékárna FTN, Odd. hromadně vyráběných přípravků
tel. č.:  261 083 617  (volat pouze v pracovní dny od 7:00 do 15:30 hod.)
e-mail:  bamlan@ftn.cz  (pouze v pracovní dny od 7:00 do 15:30 hod.)

Upozorňujeme zdravotnická zařízení, že lék bamlanivimab si u nás mohou objednat i do zásoby!


Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN)  je centrálním místem pro výdej léku - bamlanivimab prodávaný jako BAMLAN od americké společnosti Eli Lilly. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví došlo ve velmi krátké době k podpisu smlouvy o zakoupení léku, který byl následně dovezen do FTN a je již od 25. února k dispozici pro ostatní zdravotnická zařízení. O indikaci léku vždy rozhoduje ošetřující lékař dle přesně stanových kritérií. Pacientovi se podává jedna dávka nitrožilně, a to ambulantně při urgentních příjmech nemocnic. Aplikace léku trvá přibližně jednu hodinu. Následně je pacient další hodinu sledován kvůli případné reakci a poté propuštěn do domácí péče.

Blíže o léku:
Jde o monoklonální protilátku bamlanivimab, která je namířena proti viru a tím znemožňuje vstup viru do buněk a zmenšuje rozsah poškození plicní tkáně. Podle společnosti Eli Lilly protilátka omezuje riziko hospitalizace s vážným průběhem nemoci covidu-19 a smrti o 70 procent. Protilátka napodobuje chování imunitního systému. Váže se přímo na S-protein koronaviru a brání tak jeho napojení na buňku. Doba trvání klinických příznaků nemoci nesmí přesahovat 7 dní a doba od zjištění pozitivity testu na covid-19 zároveň nesmí být delší než 3 dny.

Lék je určen:
Lék je určen pro pacienty s počínajícím covidem, kteří mají navíc rizikové faktory pro rozvoj závažného onemocnění. Je vhodný zejména pro lidi s oslabenou imunitou, ať už primárně nebo z důvodu přidružených nemocí či pro pacienty po transplantacích nebo s onkologickým onemocněním či s plicní hypertenzí. Dále se může jednat o těžkou obezitu, těžší obstrukční chorobu v pokročilejším stádiu onemocnění či o těžké astma atd. (další diagnózy - viz příloha v Dokumentech ke stažení: Rozhodnutí MZČR o dočasném povolení). Lék není určen pro pacienty, kteří mají již rozvinutý zápal plic a potřebují kyslík. Lék je určen k léčbě pacientů starších 12 let a s tělesnou hmotností alespoň 40 kg.

VÍCE na webu MZČR

Vaše FTN


Dokumenty ke stažení:

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.