Textové pole: Glykovaný hemoglobin (HbA1c)
Diabetes mellitus je charakterizován hyperglykémií vyplývající z neschopnosti organismu využít glukózu k tvorbě energie. Dlouhodobé komplikace diabetu postihují oči, ledviny, nervy a velké cévy srdce, mozku a končetin. Vývoj těchto komplikací zpomaluje dlouhodobá regulace glykémie těsně nad hranici normálu. Jednotlivé stanovení glykémie na lačno ukazuje bezprostřední stav pacienta (hodiny), ne však skutečný stav dlouhodobé regulace. Dlouhodobá kompenzace diabetu může být sledována stanovením glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Hodnotu glykovaného hemoglobinu je také možno použít v rámci screeningu poruch glukózové homeostázy, zejména ve vztahu k prediabetu. Kombinace stanovení glykemie nalačno (případně s 2hodinovým oGTT) a glykovaného hemoglobinu vede ke zvýšení citlivosti diagnózy diabetu.

Procentuální podíl látkové koncentrace HbA1c na celkovém hemoglobinu je úměrný průměrné glykémii (za posledních 8 až 12 týdnů) a době setrvání erytrocytů v cirkulaci a je považován za rutinní a nejvíce efektivní nástroj sledování průběhu DM. Představuje nejlepší způsob kontroly koncentrací glukózy u diabetiků, neboť je považován za její vážený dlouhodobý průměr.

 

Rozhodovací meze:    

 

Diagnóza diabetu:

HbA1c

[mmol/mol]

interpretace

< 38

diabetes nepřítomen

38 až 48

hraniční hodnoty

> 48

diagnóza diabetu

 

 

Sledování stavu diabetu:

HbA1c

[mmol/mol]

interpretace

20 až 42

referenční interval (dospělí, negravidní)

43 až 53

kompenzovaný diabetes (dospělí, negravidní)

> 53

dekompenzovaný diabetes+ signál ke změně terapie a režimu)

> 59

kompenzovaný DM v dětském věku

 

 

Poznámka:

Výhodou stanovení glykovaného hemoglobinu HbA1 se srovnání s glykémií nalačno je že není nutné lačnění pacienta, odběr lze provést kdykoliv bez přípravné doby, preanalytické podmínky jsou při stanovení HbA1c mnohem jednodušší než u stanovení glukózy a biologická variabilita HbA1c je významně příznivější než u hodnot glykémie nalačno.

Nevýhodou stanovení HbA1c je výskyt interferencí. Výsledek měření může být ovlivněn u pacientů se zdravotními stavy, které mění životnost červených krvinek (ztráta krve, transfuze, závažný nedostatek železa, hemolytická anemie, hemoglobinopatie a thalasémie), u pacientů se zhoubnými nádory nebo závažnou chronickou chorobou jater nebo ledvin.

Vzorky pacientů s hemolytickou anémií budou vykazovat nižší hodnoty glykovaného hemoglobinu, a to v důsledku zkrácené životnosti erytrocytů. Vzorky od pacientů s polycytémií nebo po splenektomii mohou vykazovat vyšší hodnoty glykovaného hemoglobinu v důsledku poněkud delší životnosti erytrocytů. Ve vzácných případech homozygotních forem SS a CC není přítomen HbA a tudíž nelze stanovit hladiny HbA1c. U pacientů s monoklonální gamapatií může monoklonální protein (paraprotein) individuálně způsobovat analytickou interferenci, vedoucí ke klinicky neodpovídajícím výsledkům (snížení i zvýšení hodnot HbA1c).

Stanovení HbA1c nelze použít u novorozenců a kojenců. V perinatálním období je hemoglobin  složen z 80 % z fetálního hemoglobinu (HbF) a z 20 % z hemoglobinu dospělých (HbA1). K výměně fetálního hemoglobinu za hemoglobin dospělých dochází kolem 1 roku věku.

 

Vyšetřuje:       rutinní laboratoř OKB

 

Dostupnost výsledku:            denně (pracovní dny)

 

Materiál:         plná krev nesrážlivá, zkumavka s fialovým uzávěrem (EDTA)!

odebrat plnou zkumavku – 2 ml venózní krve!

 

Interference:   HbF do 10 %, karbamylovaný Hb do 3,5 % neinterferuje. Nebyly zaznamenány signifikantní interference u ikterických vzorků do hodnoty 712 µmol/l bilirubinu a u lipemického séra (Intralipid) do hodnoty 60 g/l. Neinterferuje glukóza do 111 mmol/l, revmatoidní faktor do 750 klU/l a celková bílkovina do 210 g/l.

 

Stabilita:         při teplotě 2 – 8 °C 7 dní

 

Metoda stanovení:      ionexová vysokotlaká kapalinová chromatografie (HPLC)

 

Žádanka:         základní žádanka rutinní

 

Kód číselníku VZP:      81 449 (208 bodů);  není agregováno do „lůžkodne“.