Tonsillitis

Akutní tonsillitida, angína

Je onemocnění nejčastěji bakteriálního původu a jehož původcem bývá ve většině případů Streptokok. Příčinou infekce mohou být ale i viry, pak mluvíme o onemocnění infekční mononukleosou. Ta se může projevit téměř shodně jako angína, často ale probíhá pod jiným klinickým obrazem, kdy nacházíme pouze zvětšené krční či jiné lymfatické uzliny, mohou být bolesti břicha lokalizované do pravého podžebří. Při vyšetření hltanu je možná absence příznaků.

Vyšetření: dutiny ústní a hltanu špátlí – patrové mandle překrvené, mohou být zvětšené, s četným patologickým obsahem (tzv.čepy) a bělavými povlaky, může být přítomen otok uvuly (čípek na měkkém patře), zvětšené a na pohmat bolestivé krční lymfatické uzliny.

Příznaky: teplota, bolesti v krku hlavně při polykání, zvětšené a zarudlé patrové mandle, často s bělavými povlaky či čepy, zvýšené slinění, zvětšené podčelistní lymfatické uzliny, bolesti hlavy a výjimečně břicha.

Léčba:

virová a. - Paralen, Ibuprofen, kontrola jaterních testů
bakteriální a.- ATB celkově - nejčastěji Penicilin (tablety, nitrožilně či nitrosvalově při komplikovaném průběhu), cefalosporiny při alergii na Penicilin, antipyretika - Paracetamol, Ibuprofen, dostatek tekutin, klidový režim, obklady na krk.

Léčba nekomplikované angíny trvá 7-14 dní, nejlépe v pracovní neschopnosti, s omezením fyzické práce. Vhodná je i dostatečná rekonvalescence. V případě onemocnění infekční mononukleosou jsou časté kontroly jaterních testů, doporučujeme jaterní dietu a zakazujeme fyzickou námahu.

Chronická tonsillitida

Je dlouhodobě probíhající zánět mandlí, většinou s atakami akutních zánětů.

Příznaky: přechodné bolesti či škrábání v krku, zvýšená teplota, únava, zápach z úst, občasné bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů.

Léčba: při neúspěchu antibiotické terapie tonsillectomie – odstranění krčních mandlí (viz popis jednotlivých operací prováděných na ORL oddělení Thomayerovy nemocnice).

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.