Operace prostaty pomocí laseru - Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP)

Operace prostaty pomocí laseru - Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP)

1. Indikace  výkonu. (Komu je operace určena?)
Touto operací lze léčit muže s benigní hyperplázií prostaty (nezhoubným zvětšením prostaty).  Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je častým onemocněním mužů starších 50 let a vede k potížím s močením projevujícím se slabým močovým proudem, nutností tlačit při močení, častým nucením na močení a nutnosti močit v noci.
Většina pacientů s BHP je svým lékařem nejprve léčena podáváním léků. Pokud však tato léčba není dostatečně účinná nebo pokud dojde k dalšímu zhoršování příznaků či dokonce zástavě močení, pak je doporučeno provést operaci prostaty.

2. Předoperační urologické vyšetření a příprava pacienta.
Před provedením operace je nutné pečlivé urologické vyšetření pacienta. V prvé řadě je nutné vyloučit přítomnost zhoubného nádoru prostaty, dále je nutné pomocí vyšetření potvrdit, že obtíže pacienta jsou způsobeny benigní hyperplázií prostaty.
Součástí urologické vyšetření je vyšetření prostaty pohmatem, vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi, vyšetření moče k vyloučení infekce. Dále se provádí vyšetření močového proudu tzv. uroflowmetrie a ultrazvukové vyšetření prostaty a močového měchýře, které upřesní velikost prostaty a případnou nedokonalost vyprazdňování močového měchýře.

3. Jaké jsou možnosti operační léčby prostaty při benigní hyperplázii:

 1. Transuretrální resekce prostaty (TURP) je na většině pracovišť v současnosti nečastěji prováděnou operací prostaty pro benigní hyperplázii.
  Tato operace se provádí celkové či svodné anestezii přístupem přes močovou trubici. Tkáň prostaty se „vykrájí“ a následně odstraní pomocí endoskopického nástroje. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku, která se odstraňuje po odeznění pooperačního krvácení obvykle za 4 dny po operaci. Doba rekonvalescence je cca 6 týdnů. Mezi největší rizika zákroku patří krvácení jak během operace, tak v pooperačním období.
 2. Transvezikální prostatektomie je na většině pracovišť prováděna v případě velkého zvětšení prostaty (prostata větší než 80g). Jedná se o klasický zákrok řezem v podbřišku s otevřením močového měchýře a obvykle s rozsáhlejším krvácením během výkonu a v pooperačním období. Po operaci má pacient zavedenou cévku po dobu 8-10 dnů. Celková doba plné rekonvalescence je cca 3 měsíce.
 3. Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP) pomocí laseru Greenlight je minimálně invazivní zákrok prováděný z přístupu přes močovou trubici. Výkon je možné provést jak v celkové anestezii, tak ve svodné anestezii (pomocí injekce do páteře s umrtvením dolní poloviny těla).
  Pomocí laserové energie je tkáň prostaty odpařena prakticky bez krvácení. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku obvykle jen 1 den. Doba pobytu v nemocnici jek tak velmi krátká. Běžnou činnost je možné provádět většinou po dvou dnech od výkonu, větší fyzickou námahu je lépe asi o 2 týdny odložit. Sexuální aktivita je možná po cca 2 týdnech od výkonu. Celková doba rekonvalescence je obvykle 2 týdny.
  Největší výhodou zákroku pomocí laseru oproti ostatním operačním metodám je minimální nebo vůbec žádné krvácení během zákroku a po něm. To umožňuje výkon provést i u rizikových pacientů, kteří by krvácením při běžných operačních metodách byli velmi ohroženi.
  Další výhodou pramenící z absence pooperačního krvácení je možnost odstranění močové cévky brzy po operačním výkonu. To významně zkracuje i dobu hospitalizace.

4. Kde je možné se k výkonu objednat?
Laserové odpaření tkáně prostaty bylo bezpečně provedeno u více než 400 000 pacientů po celém světě.
Urologické oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Krči je dalším špičkovým pracovištěm, jehož služeb mohou pacienti využít k minimálně invazivní léčbě benigní hyperplázii prostaty pomocí laseru.

5. Kontakty k objednání

MUDr. Miroslav Záleský, Ph.D., vedoucí operačních sálů urologického oddělení FTN
E-mail: miroslav.zalesky@ftn.cz
Ambulantní den, kdy je možná konzultace a vyšetření před operací je pondělí dopoledne po předchozím objednání na telefonickém čísle: 26108 2488, 26108 3558

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.