Nenádorová terapie - terapeutický rentgenový ozařovač Gulmay

UPOZORNĚNÍ

V době od 19.6.2017 do 19.7.2017 je pracoviště terapeutického RTG Gulmay mimo provoz. Pacienti se mohou objednávat od 20.7. nebo využít služeb pracovišť uvedených níže.

Pracoviště poskytující RTG terapii:

Fakultní poliklinika VFN Poliklinika KARTOUZSKÁ
Karlovo nám.32 Kartouzská 204/6
Praha 2 Praha 5 - Smíchov
tel: 224 966 748 tel: 257 288 655

____________________________________________________________________ 
  

Pracoviště je nově vybaveno rentgenovým ozařovačem určeným zejména pro léčbu bolestivých artróz kolenních kloubů, patních ostruh, tenisových loktů, kožních nádorů apod.

Terapeutický RTG ozařovač Gulmay se využívá u nemocí pohybového aparátu. Nejčastěji se jedná o onemocnění degenerativní a zánětlivá. U těchto většinou chronických onemocnění má léčba zářením symptomatický, analgetický efekt, který je obvykle poměrně rychlý a přetrvává relativně velmi dlouhou dobu. Léčba zářením se indikuje většinou po vyčerpání  ostatních konzervativních možností. Nejčastějšími indikacemi tedy jsou artrózy velkých kloubů (koxartróza, gonartróza a omartróza), Dupuytrenova kontraktura, epikondylitidy, calcar calcanei a periartritis humeroscapularis.

  

Váš lékař Vám doporučil tzv. analgetické ozáření – terapeutický RTG.
Absolvovali jste:

  • Obstřiky?
  • Magnetoterapii?
  • Rázovou vlnu?

V těchto případech je možné zahájit léčbu RTG paprsky s časovým odstupem!

Co máte mít s sebou?

  • Průkaz pojištěnce
  • Žádanku na vyšetření (vystaví praktický lékař, ortoped, rehabilitační lékař, chirurg apod.)
  • CD s RTG nálezem nebo vytištěný snímek

Počítejte s docházením na ozáření cca 2-3 týdny (pokud budete odjíždět např. na dovolenou, domluvte si s lékařem termín zahájení terapie tak, aby byla celá série ozářena vcelku!!!).

Ozařování probíhá 2x v týdnu – úterý a čtvrtek v dopoledních hodinách.

Účinky radioterapie mohou nastoupit až 8 týdnů po ukončení série ozařování – nečekejte úlevu hned!

Ostruha patní kosti

Ostruha patní kosti je jasně dána rentgenovým vyšetřením. To však máme k dispozici až během vyšetření lékařem. Jak si tedy mohu pomoci sám?

  

Uvědomte si, v jakých botách celý den chodíte a jaké zátěži vystavujete Vaše nohy. Většina případů bolestí pat je způsobena nošením nevhodné obuvi. Na každou denní činnost používejte obuv k tomu určenou. Snažte se omezit a popřípadě vyloučit nošení zcela nevhodné obuvi. Samozřejmě hovoříme o dámských „lodičkách“, které jsou původcem obtíží týkajících se celé nohy, nejen oblastí pat.

Dámy samozřejmě namítnou, že jsou situace a příležitosti, při kterých se módním botkám nelze vyhnout. V tom případě doporučuji tuto obuv v nejbližší možné příležitosti odložit. Je velmi jednoduché několikrát denně provést jednoduchou masáž celé nohy. I takové krátké protažení svalů nohou pomůže k prevenci vzniku bolestí v oblasti patních kostí.

Masáž nohou lze s výhodou zkombinovat s aplikací mnoha druhů protizánětlivých gelů.

Pokud již bolesti vzniknou, lze je provizorně zahnat jednorázovým použitím léků proti bolesti. Tento postup však v žádném případě nelze doporučit jako jedinou prevenci vzniku bolestí. Léky proti bolesti mají mnoho vedlejších a nežádoucích účinků a nelze je proto užívat dlouhodobě.

Kontakty:

Objednání: 261 082 603 pouze úterý a čtvrtek
RTG ozařovna 261 083 657
Ambulance pavilon X 261 083 653
Ambulance pavilon A3 261 082 603